Високотехнологични операции с помощта на роботизирана система бяха извършени в Плевен
За първи път в страната бяха извършени иновативни операции с високотехнологичната апаратура DaVinci.
В Клиниката по онкологична хирургия към УМБАЛ "Д-р Георги Странски" - Плевен са осъществени две операции с помощта на роботизирана система от висок клас DaVinci. Тя е надградена със специална лазерна камера и висококачествен софтуер Firefly. Програмата е използвана за първи път и осигурява бърза интраоперативна оценка за кръвоснабдяването на коремните органи. Оперирани са пациенти с рак на правото черво, а интервенцията е извършена от доц. д-р Добромир Димитров и лекари от болница "Д-р Странски".
Чрез тази система се регистрира специално багрило, което се поставя венозно. Благодарение на модерната лазерна камера циркулиращата кръв става видима за лекарите. Висококачественият метод е използван след прекъсване на кръвоносни съдове на дебелото черво и дава точна информация за запазеното кръвоснабдяване на органа.
Модерният метод предоставя по-голяма сигурност за пациентите и е водещ в световен мащаб, сочат проучванията. Роботизираната система предлага бързо възстановяване, по-малка загуба на кръв и намалява външните разрези. От екипа посочват, че пациентите се възстановяват добре и са изписани на петия следоперативен ден.
Високотехнологичната хирургична система значително помага и в работата на лекарите. По време на операция, напрежението в ръцете, главата и тялото намаляват. Друг плюс е увеличената, ясна и изчистена картина на органите и инструментите.
Благодарение на системата ще бъде надградена базата за роботизирана хирургия с цел осъществяването на научни и клинични експерименти с приложен характер, които се отнасят до асистираната с робот хирургия в областта на гинекологията, хирургията и урологията в страната.
Новата хирургична техника е закупена по европейски проект и е част от проекта по изграждането на Департамента по роботизирана хирургия към Центъра за компетентност в университета в Плевен. Ръководител е доц. д-р Сергей Илиев, а Институтът по роботика към БАН и Медицинският университет - Варна са основни партньори.
Източник: БТА