Успелите

"Високото пеене" от Долен и Сатовча стана част от Представителния списък на ЮНЕСКО

Многогласното пеене, известо още като "високо пеене", характерно за селата Долен и Сатовча бе вписано в Представителния списък на ЮНЕСКО на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството.

Решението беше официално взето на заседание, проведено на 16-та сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, която се проведе присъствено в Париж както и онлайн. Кандидатурата за "високото пеене" е подготвена от експертите от ИЕФЕМ-БАН - проф. д.изк. Лозанка Пейчева, доц. д-р Николай Вуков и гл.ас. д-р Лина Гергова.

Така нареченото "високо пеене" е специфичен вид пеене типичен предимно за селата Долен и Сатовча, Благоевградска област. Тази традиция датира още откогато жените са работели само на полето. За да разнообразяват тежката работа, която вършели по цял ден на жестокото слънце, жените пригласяли. Местните го наричат още "рукане", "викане", "икане". Пеенето на високо не за пръв път получава международно признание – през 1988 г. певиците от Сатовча стават лауреати на престижната Хердерова награда.

Днес традицията продължава, като представители на двете села пеят в местните певчески групи. В село Долен обаче многогодишната традиция е застрашена, тъй като селото започва постепенно да се обезлюдява.

Женската група за високо пеене към читалище „Св. Св Кирил и Методий” в село Сатовча е вписана и от Министерство на културата в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство „Живи човешки съкровища – България“. Така чаканото признание от ЮНЕСКО идва след 8 години и е огромна радост и привилегия за изпълнителките, както и гордост за Община Сатовча.

Шестото подред вписване на България в Представителния списък заемат изпълнителите от Долен и Сатовча след Бистришките баби през 2008 г., нестинарството през 2009 г., традицията на чипровското килимарство, която бе отбелязана в списъка през 2014 г., народния празник Сурова в Пернишко през 2015 г. и първомартенските културни практики, които са съвместно вписани със Северна Македония, Румъния и Молдова през 2017 г.

Снимки: dariknews.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара