Владимир Новков: Човек не трябва да спира да се движи - и физически, и психически!
Владимир Новков е създател на бранда "Синергичен човек". Той е личностен, социален и спортен психолог, както и сертифициран трансформационен и фитнес треньор към Международната асоциация за спортни науки. В момента е и в процес на сертификация в областта на нутригенетиката.
Вярва в силата на обединението между физическото и психическото начало в човека. Осъзнавайки, че неговата лична перспектива може да бъде полезна и на другите, в последните 10 години помага на хора с различни професии да се справят с предизвикателствата в спорта, бизнеса и всяка значима сфера на живот.
Какво е синергичен човек и защо трябва да сме такива?
В житейската ми философия идеята за синергичността на личността е централна, тъй като вярвам в силата на обединението между физическото и психическото начало в нас. За мен двете са част от неделима цялост и постоянно си взаимодействат. Колкото и да е силно тялото ни, ако усещаме, че духът ни е сломен и не виждаме личен смисъл от действията си, сякаш физическото начало в нас остава празно.
И обратно - дори нефункционалното тяло може да бъде дом на силен ум и лична продуктивност, но как би постигнал целите си, ако нямаш енергия и сили?
Представям си, че синергичността на личността е един от пътищата към по-щастлив и качествен живот за нас и хората около нас! Намирам смисъл в това да развиваме пълноценно себе си във всяка своя модалност - тяло, ум, душа и личен смисъл. Без която и да е от тях, едва ли ще усещаме могъщото и съзидателното в умовете и телата си.
Как решихте да се занимавате с тази професия?
Професията “психолог” сама ме намери и сякаш винаги съм знаел, че ще се занимавам с това. Със спорт започнах да се занимавам на по-късен етап и вероятно съм пропуснал хубави моменти като дете и тийнейджър. От друга страна, това осъзнато поемане на контрол ми дава поглед към трудностите и предизвикателствата, пред които са изправени хората, които също посягат към по-структурирана физическа активност в хода на живота си.
Обичам да уча и когато нещо грабне интереса ми, искам да науча колкото се може повече за него. Постепенно осъзнах как моята перспектива може да бъде полезна и на другите. Поисках да предавам знанията си и да помагам, създавайки възможности на хората около мен, и превърнах личната си страст в своя втора професия.
Основната ми специализация е в областта на личностната и социалната психология, а от 2020 година съм и сертифициран, елитен ДНК и трансформационен инструктор към ISSA (Международната асоциация за спортни науки) и в момента съм в процес на сертификация в областта на нутригенетиката.
Какво е ДНК тренировъчен режим и достъпен ли е за обикновения човек?
Приема се, че ДНК е кодът на нашето тяло - в него се съдържа цялата информация за нас и нашия телесен и психически потенциал - какво сме създадени да можем и къде да инвестираме време и усилия с най-голям успех. От друга страна, в гените има вариации, които предопределят предиспозициите на хората, и именно тях изследваме. Различните комбинации от гени ни помагат да разберем къде се крие потенциалът ни, очертавайки индивидуалните специфики за спорт, хранене и дори някои психични характеристики.
Тренировките, базирани на ДНК анализ, са полезен инструмент, чрез който активният човек да влага минималното нужно време и усилия за оптимални резултати, а това подобрява цялостно начина на живот в забързания ни свят.
Различните тела са пригодени да се движат по различен начин и за всяко има подходяща оптимална тренировъчна модалност, в която да постигаме целите си с повече усещане за лекота и успех. Едни хора са по предразположени към спортове, изискващи издръжливост, а други към по-експлозивни и силови тренировки. И докато при елитните спортисти такава информация е много по-видима, при един човек, който тепърва започва да спортува, подобни индикатори за оптимална система не са много ясни.
Активните хора често достигат до такова знание чрез метода “проба-грешка”, което може да бъде обезсърчаващо и демотивиращо преживяване. ДНК анализът се явява по-бърз и лесен начин да извлечем нужната информация, без да трупаме умора и разочарование. Когато човек осъзнава на какво е способно тялото му и кое му вреди, може да постига реалистични резултати, съхранявайки време, енергия и мотивация. За целта е нужно да персонализираме личните нужди, цели и желания, за да знае човек кое работи за него и кое - не, и да може да упражни свободната си воля през възможно най-информирания личен избор.
Опитът ми дотук демонстрира, че подобно знание ни помага да не се отказваме да бъдем активни, дори когато сме далеч от целта си. Ние просто знаем какво работи за нас дългосрочно и резултатите са въпрос на ясна стратегия и смислени цели. Останалото е личен смисъл и способност за самомотивация да останем фокусирани и последователни и да имаме доверие в процеса.