Успелите

Владимир Петков: Бъдете по-смели и не се страхувайте от грешки!

Владимир Петков е на 23 години и от 3 години е в IT сферата. В момента работи във VMware България като софтуерен разработчик. С неговия екип разработват платформа за събиране и анализ на голямо количество данни.

Владимир обича да преподава, като през изминалите 2 години е част от преподавателския състав на курсове по програмиране в HackBulgaria. Тази година се включва като доброволец в CoderDojo България в създаването на нова програма по програмиране за Android, насочена към ученици. Той е един от лекторите на тазгодишната конференция Hack Conf 2018.

Защо избра отново да се включиш в HackConf, след като беше един от лекторите за изминалата година, и защо смяташ, че това събитие е ценно за българската IT общност?

Винаги съм се възхищавал на лекторите, които правят силни презентации на конференции, и миналата година най-накрая събрах смелост да направя опит и аз. Доста хора казаха че им е било интересно и останаха да споделят и тяхното мнение по темата. Още тогава реших, че тази година искам да повторя. Според мен HackConf е една от най-интересните конференции, които се провеждат тук, поради разнообразието на теми и лекции, които предлага. Много е интересно да чуеш хора, работещи в различни области и с различни технологии, както и опита, който те споделят.

Работиш в сферата на Big data, но същевременно през 2017-а на същото събитие говори за изкуствен интелект. Смяташ ли, че настоящите и бъдещите тенденции са насочени в комбинацията на двете неща и по какъв начин точно? 

Да, със сигурност. Това са две области, които се развиват доста бързо и са силно взаимосвързани. С всеки изминал ден ние генерираме и събираме все по-голямо количество данни. Дори вече сме стигнали количества, които до преди няколко години биха били непосилни за съхранение и обработка, но огромното количество информация само по себе си не ни носи голяма стойност. За да ни бъде от полза, трябва да го анализираме и да извлечем знание. Именно тук намират приложение алгоритмите с машинно обучение и изкуственият интелект.

Комбинацията от двете вече ни помага да придобием по-добра представа за света около нас и да подобрим начина си на живот, като примерите за това са много - от самоуправляващи се коли до ранно диагностициране на животозастрашаващи болести. През следващите няколко години очаквам да започнем да събираме дори още повече данни, особено такива, идващи от IoT света и различни сензори, но основните иновации и изобретения предполагам, че ще са от областта на анализа и изкуствения интелект. Дори и в момента има доста голям потенциал, който все още не сме развили. Инвестициите ще продължат да се увеличат и с това ще намерим нови и все по-невероятни приложения на новите технологии.

Кое за теб е най-интересното в твоята работа и те мотивира да продължаваш да се развиваш в тази сфера? 

Проблемите и хората. Това са двете неща, които ме задържат в тази професия. Създаването на решения за сложните проблеми, с които се сблъсквам ежедневно, определено ме мотивират да се развивам и да се интересувам от новите технологии и решения в индустрията. Голям късмет е, че работим в сфера, която се развива с много бързи темпове, и нещата, които разработваме днес, променят начина, по който ще живеем утре. Също така, покрай разнообразните събития и конференции, успявам да се запознавам с изумителни инженери. От тях успявам да науча много не само технически, но и като начин на мислене и подход към проблеми. Досегът до такива хора определено е много обогатяващ и зареждащ.

Защо смяташ, че е важно специалистите да споделят знанията си с другите и какво ти носи лично на теб това като удовлетворение? 

Смятам, че точно такива събития движат индустрията напред, защото на тях хората отворено споделят с какви проблеми са се сблъскали и как са се справили с тях. Този опит е доста ценен и неговото разпространение е в основата на прогреса в сферата, който наблюдаваме в момента. Обикновено темите са суперразнообразни и всеки може да намери нещо, което ще е полезно за него.

Често се случва на подобни събития да видя някого да разказва за решение на проблем, с който съм се сблъсквал, и това ми дава възможност да сравня различни подходи, което може би е най-добрият начин човек да натрупа опит. Въпреки притеснението и стреса, който все още изпитвам, за мен е голямо удоволствие да споделя моето мнение по различни теми и най-вече да чуя и другите гледни точки. На този етап повече обичам да говоря на теми, които не са толкова технически и предизвикват доста интересни дискусии.

Завърши с послание към читателите.

Да бъдат по-смели и да не се страхуват от грешки. Каквото и да правим, винаги ще допускаме грешки, но не винаги ще намираме смелост, за да направим следващата голяма крачка в нашия живот.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара