Успелите

Владислав Радославов: Нужен е 10% талант и 90% труд!

Той е футболист. Поводът на срещата ни е фактът, че миналия месец заедно с отбора си се завърна с победа от европейското първенство по стрийт футбол.

Безкрайно любопитна съм обаче да го разпитам за всичко, което ме вълнува: какво си говорят футболисти и треньори в полувремето на някой мач, как съчетава спорта и професията си на оператор, как се постига успех и защо не трябва да се бием с агитката на другия отбор по време на мач.

Отговорите му са толкова непренудени, че се помнят дълго време.

Запознайте се с Владислав Радославов...

Здравей, Влади и честита победа. Разкажи ни повече за участието на България в европейското първенство по стрийт футбол в германския град Пропа?

Изживяването беше незабравимо, както заради емоциите, които изживяхме с отбора, така и заради успехите, които постигнахме за българския футбол. Организаторите се бяха погрижили да не ни липсва нищо.

Всички отбори бяха на високо ниво, a регламентът беше доста интересен. Трябваше да се изиграят 13 мача срещу всички участници. Kласирането се определяше по точки и най-добрите 8 отиваха на директна елиминация.

Ние завършихме на първо място, след като победихме 10 мача, загубихме само 2 и направихме едно равенство. Така се стигна до четвъртфинала, където надиграхме миналогодишния финалист Унгария с 1:0. На полуфинал бихме със същия резултат отбора на Словакия, и на финала загубихме от Испания с 2:1, като в редовното време резултатът беше 1:1, а в продълженията испанците ни вкараха златен гол след отсъдена спорна дузпа.

За доброто представяне много ни помогна и фактът, че ние бяхме единственият отбор, който навсякъде се движеше заедно с женския колектив. Всички ни гледаха с респект не само заради представянето, но и заради сплотения ни отбор. На това европейско първенство изградихме приятелства за цял живот.

Женският национален тим също постигна успех, завършвайки на трето място. Какво би казал на хората, които твърдят, че футболът не е спорт за жени?

Да, момичетата победиха Германия в спора за 3-о и 4-о място с 1:0. Представиха се прекрасно в женската надпревара на първенството.

Живеем във времена, в които всеки може да работи каквото поиска, без излишни стереотипи. Женският отбор показа класа и никой не може да оспори този успех.

Както футболът, така и всеки друг спорт може да се практикува и от двата пола. Когато на един човек му харесва, независимо от мнението на голяма част от обществото, то той трябва да продължи да се занимава с това, което го прави щастлив.

Винаги ми е било много любопитно – какво си говорите футболисти и треньори в полувремето на важен мач?

Всеки мач е различен... В съблекалнята настроението винаги зависи много от показаното през изминалото полувреме. Футболът е колективна игра и обикновено треньорът показва грешката на отбора, както при положителен резултат, така и при отрицателен, за да се стигне до желания успех.

Знам, че повечето хора очакват истории с нецензурни закачки, но в такива моменти всички сме максимално концентрирани върху играта.

Спомням си един момент от времената, когато бях в юношите по време на решаващ мач за класирането на нашия отбор. В полувремето губехме с 2:0, играта ни бе слаба и влязохме в съблекалнята с наведени глави, очаквайки остри реакции от треньора. Тогава той се обърна към нас и каза: „Момчета, знам потенциала на всеки един от вас, затова изплюйте бастуните и покажете какво можете!“. Това мотивира всеки един от нас и крайният резултат бе в наша полза 3:2.

Kогато се играе, доколко е важна подкрепата на феновете?

Винаги е важна подкрепата на феновете. Прекрасно е да играеш и да чуваш възгласи от трибуните, които мен лично ме карат да настръхвам. Но най-важна за достигането на победата и до това всички да бъдат удовлетворени от резултата, е отборът да бъде достатъчно подготвен и мотивиран.

Всеки фен подкрепя своя любим отбор. Какво обаче е мнението ти за физическите сблъсъци между фенове на различни клубове и какво би им казал?

Футболът е спорт, който трябва да сплотява хората, а не да ги кара да враждуват помежду си. Това е спорт, който за публиката трябва да бъде забавление. Достатъчни са спортната злоба и хъсът на футболистите, които са на терена.

Не одобрявам сблъсъците между агитките или хвърляне на предмети, чупене на седалки, които могат да засегнат невинни хора.

Има ли нещо, което задължително правиш преди да излезеш на терена?

Нямам ритуали или нещо конкретно, което правя преди излизането на терена. Важна е настройката и да приемаш сериозно това, което правиш. Преди мач, както и по време на двубоя, в главата ми е само и единствено успехът и как да достигнем до него заедно със съотборниците ми.

Ти се занимаваш и с телевизия. Как съчетаваш футбола с професията си на оператор?

Нямам проблеми с това да съчетавам двете неща. Професията ми на оператор е водеща за мен през последните години. Занимавах се с футбол професионално. За развитието ми допринесоха отборите „Локо 101“, „Левски Раковски“ и ПФК „Левски“. Имах предложение за трансфер в Гърция, но съвсем скоро след това правих изследвания и разбрах, че имам здравословен проблем със сърцето и се наложи да спра.

В момента играя за удоволствие, колкото мога. Тази година с отбора на медийната ни група Investor Media Group, част от която е Bulgaria ON AIR, където съм оператор, спечелихме купата в медийния турнир Vivacom Media Cup 2017 и сме много горди с това.

Работата ми в телевизията и любовта към футбола се преплетоха и по време на тиймбилдинга ни тази година. Нашият отбор се изправи срещу ПФК „Черно море“ и самия Георги Иванов – Гонзо в приятелска среща.

Емоцията да излезеш на терен срещу легенда във футбола като Гонзо е страхотна. Винаги съм бил фен на „Левски“. Първата ми среща с него беше, когато бях на 7 години. Гонзо ми подари фланелка с автограф в едно телевизионно предаване.

А в личен план кое те прави щастлив?

Здравето и усмивките на семейството ми, половинката ми и всички близки хора, от които съм заобиколен, ме правят щастлив. Когато знам, че всичките тези хора, които са до мен във всеки момент са добре, тогава и аз съм щастлив.

Много млади хора се борят да станат добри футболисти. Какъв съвет би им дал?

Най-важното, което трябва да знаят е, че им е нужен 10% талант и 90% труд. Колкото и клиширано да звучи. Ако искаш да реализираш мечтите си, трябва да се бориш, да тренираш и да си упорит до края.

За да станеш добър футболист, трябва да се лишиш от много изкушения. Важното обаче е да да го правиш от любов към футбола, а не насила.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Гергана Ватова

Вярвам, че светът принадлежи на добрите хора. Търся чудеса. Спохождат ме вълшебства! Умело забърквам всякакви каши... Не познавам думата "скука".

Оставете коментар

0 коментара