ВЕЛИКИТЕ НЕПОЗНАТИ: ВНУШИТЕЛЯТ НА ЗНАНИЯ
„Още древните индуски закони изисквали от лекаря да има чисто и благородно сърце, да не движи от материални подбуди, да е готов за всеотдайна служба на болните“
Проф.д-р Георги Лозанов - психолог
Към края на работната седмица, жаден ли си за още полезни знания, приятелю?Днес предстои да се запознаем заедно с българина, създател на метода за учение, който бива признат от ЮНЕСКО и се използва до днес в над 30 страни по света. Tози наш сънародник е великият непознат проф. д-р Георги Лозанов! Благодарение на неговите научни трудове, днес се използва ефективно средство за обучение на деца наречено Сугестопедия. Новата наука разкрива влиянието на внушението върху всестранните резерви на личността.Чрез внушение на правилни концепции и манипулиране на детската психика, малчуганите възприемат и селектират от три до пет пъти по-бързо подадената им информация.
Роден в семейство на интелектуалци през далечната 1926 година, Георги прекарва детството си в скромен столичен дом, обграден от верни приятели и семейство. Майката на послушното момче - Стефанка, напуска този свят още докато малкия Гошко е едва на две години. С търпението на баба си Райна и добродушието на дядо си Райчо, сънародникът ни се учи на живот повече отколкото във всеки един учебен час,а образът на майката остава най-свят за него. Търсенията в света на невидимото, на тайнственото, на онова що само се усеща, а не може да се види, го завладяват още от ранна детска възраст.
Малко по-късно, в годините от своето тийнейджърство, Георги се мести заедно с баща си в град Лом. Градът се превръща в мястото на трайните приятелства, дълготрайните мечти, есенните разходки и вечната, истинска любов. Изграждайки се като личност под пламенното менторство на своя баща (историк и директор на гимназията в Лом), в стаята си Георги държи портрети на български революционери, а на бюрото произведенията на любимите автори – Димчо Дебелянов, Пейо Яворов и Достоевски.
Воден от цветните феерии на човешката психика, Лозанов записва в Медицинския университет в София, а в последствие специализира като психиатър, за да разбира душата на хората. Завършва образованието си през 1951 година и не след дълго се превръща в най-добрия психиатър на столицата.
Лозанов следва учението на Петър Дънов и изучава подробно неговите фолософии, които в последствие оставят трайна следа в научните трудове на доктора. Извършва опитите си в Софийски Градски Психодиспансер, Института по Физиология на мозъка към БАН и в Катедрата по психотерапия в ИСУЛ.
Десциплиниран и стриктен в експериментите си върху човешката психика, той изследва 43 ясновидци, като най-сериозно внимание обръща на Ванга Димитрова (баба Ванга).
Времето, в което живее и твори българинът е тежко. На 50-годишна възраст е признат като класик в областта на образованието, а малко по-късно изолиран от международната научна сцена поради политическо непокорство.
През 1994 година д-р Лозанов е поканен във Виена и получава австрийско гражданство. Въпреки този жест и всички други официални покани, които получава, българинът предпочита да бъде лекар и педагог на български деца, защото е роден на българска земя и закърмен с българско мляко!
До последен дъх живее в родината си и я почита толкова, колкото образа на майката!
Разказвай, предавай, нека всички знаят кой, колко е давал на милата ни родина, за да даваме и ние днес!