Успелите

6 признака, че е време да напуснете работа

Всеки човек поне веднъж в живота си е задавал въпроса: „Време ли е да сменя работата си?“ Кои са симптомите, които ни подсказват, че е дошло време за напускане на работа? Разпознаваме ли ги?

Причините за смяна на работното място могат да бъдат най-разнообразни и в по-голямата си част – индивидуални. Решението да напуснем работа се обуславя от различни фактори, като общото между тях е тяхната сила и интензитет. Въпреки многобройните причини за напускане на работа, най-често срещани са следните няколко:

1. Не харесвате/мразите работата си

Когато си зададете въпроса: „Харесвам ли работата си?“, а отговорът ви е отчетливо и категорично: „Не, мразя я!“ и не е продиктуван от конкретна ситуация, а е постоянна тенденция, то тогава може би е време да помислите за промяна. Ако ежедневно ви измъчва мисълта, че отивате на работа, за да вършите нещо, което не понасяте и недоволството ви е прераснало в омраза и непоносимост към работата, по-добрият вариант е да напуснете.

2. Ефектът на професионалното изтощение

Един от най-разпространените проблеми в динамичното ни ежедневие е т.нар. бърнаут – синдромът на професионалното изтощение. Той засяга все по-голям процент хора, независимо от сферата, в която работят. За първи път за този синдром говори американският психолог Хърбърт Фройденбъргър през 1970 г. Проявленията му се изразяват в хронична умора, водеща до вътрешна празнота и депресия. Според психолозите, синдромът се проявява при хората от категория тип „А“: силно мотивирани, свръхотдадени и натоварени в работата си, имащи конкурентна ориентация и хъс за високи постижения. Крайният резултат от всичко това е психическо пренатоварване и изтощение.

3. Неразбирателството с колеги и/или началник

Негативната работна среда и обтегнатите отношения с колегите или ръководството често са повод за смяна на работната среда. Лошите взаимоотношения могат да се дължат на критики и неуважение от страна на ръководството или колегите, което в даден момент може да прерасне в открити конфликтни ситуации. Когато работната среда не е благоприятна и работим в напрегната обстановка, е напълно нормално да потърсим нова работа, където да ни уважават повече.

4. Материални блага

От решаващо значение при избора ни на работа е финансовата обезпеченост на нуждите ни. Ако този елемент липсва, дори да харесваме работата си, ръководството и колегите, това няма да бъде достатъчна причина да се задържим дълго и ще ни принуди да търсим други възможности за работа, които да покриват ежемесечните ни нужни.

5. Липса на удовлетворение

Друга немаловажна причина, за напускане на работа е неудовлетвореността. Тя може да бъде резултат от различни фактори, например:
  • естеството на работата;
  • ниските постижения или недостатъчно добра оценка за нея;
  • лошите взаимоотношения с колеги/мениджър;
  • ниската заплата.
Ако липсва съответствие между личността и средата, липсва и удовлетвореност, т.е. ако работата ни е свързана с архивиране и обработка на документи, а ние кипим от енергия, комуникативни и ентусиазирани сме, малка е вероятността да се задържим на такъв тип работа. Липсата на мотивация и неефективност в работата се дължи именно на неудовлетвореността от нея в някаква степен. Факторите, които оставят чувство на неудовлетвореност у всеки човек са различни. Психолозите съветват да променим факторите, които ни притесняват и вътрешната ни нагласа, като по този начин ще повлияем върху неудовлетвореността и ще я превърнем в удовлетвореност. Чувството на неудовлетвореност може да се дължи и на нежелание да продължаваме да се развиваме на съответната работа, недостатъчно поле за изява или липса на такова.

6. Желание да се развиваме в различна сфера

Идва момент, в който вече сме постигнали всичко в своята професия и няма накъде повече да се развиваме. Тогава имаме две възможности: или да продължим да работим, докато рутината ни завладее напълно, или да се насочим към различна дейност, с която не сме се занимавали досега, например: да превърнем хобито си в новата си работа. Стартирането на нови начинания, освен сили и енергия, изисква и наличие на финансови средства. Да правим нови планове и да се занимаваме с различни дейности, за които досега не ни е оставало време, е добра възможност да внесем разнообразие в ежедневието си и начин да открием у себе си творчески заложби, които да развиваме.

Освен обективните причини за напускане на работа, съществуват също така по-дълбоки психологически такива. Те имат емоционални измерения и са свързани най-вече с факта, че вече не се чувстваме комфортно на работното си място, въпреки че колегите са чудесни професионалисти и личности, с ръководството се разбираме добре и имаме някаква сигурност – компанията се разраства и няма опасност от съкращения. Решението ни да напуснем работа е пряко свързано с емоционалното ни състояние, част от което е и общата ни удовлетвореност от работата. Ако тя липсва от много дълго време, най-удачното решение е да потърсим нова работа, която да отговаря на личните ни цели, интереси, приоритети, възгледи за живота и бъдещи планове за развитие.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вероника Иванова

Завършила Дипломация и международни отношения. Хоби и интереси в областта на литературата, чуждите езици и пътешествията. Обожава да пътува и да преоткрива красотата на света. Вярва, че човек е там, където е сърцето му. Oпределя себе си като непрестанен търсач на нови и интересни пътешествия до близки и далечни места. Неспокойна и вечно търсеща смисъла натура.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Мариан Митев
    2021-11-23 12:42:56 Reply

    Много добра и полезна статия! Много верни и практични неща! Браво! Поздравления! Абсолютно на 100 % отговаря на моят случай и ситуация.
    Жеалая ви много успех и здраве! :)