Втори шанс за лишени от свобода - произвеждат млечни продукти
Мандра "Герзовица", намираща се в затворническото общежитие в град Смолян, произвежда млечни продукти и то на печалба.
Една сравнително малка мандра отваря врати през 2010 година в затворническото общежитие в град Смолян. Идеята се ражда в съзнанието на директора на затвора Божил Иванов. Целта на откриването ѝ е изграждането на социални навици при лишените от свобода и това да се научат на честен труд и разбирателство.
Общежитията в родопския град са свързани към затвора в Пловдив. Те са от категория "открит тип" и за това е разрешена този вид работа, но все пак цялата тази дейност е позволена от държавното предприятие "Фонд затворно дело", контролиращо отдаването на труд. В мандрата работят 8 затворници, които отглеждат 40 крави, 60 овце и 60 кози. Те се грижат за всичко покрай млекодайните животни - паша, чистене, издояване и всичко останало, което е нужно за доброто им отглеждане.
Добитъкът се изкарва на паша в прохладна гориста местност в окръга на затворническото общежитие. Благодарение на балканския район се получават едни от най-хубавите млечни продукти, които са се превърнали и в едни от най-търсените на пазара. Под зоркия поглед на професионален технолог лишените от свобода произвеждат 3 вида кисело мляко и 4 вида бяло саламурено сирене. Предстои и обогатяване на производството с линия от кашкавал.
Избирането на работници за мандрата е един много стриктен процес. Желаещите да работят тази професия преминават през специално обучение и задължителни здравни изследвания. След това следва преминаване на обучителен период от 3 месеца. Бъдещите работници полагат практически изпит, на който показват всичко научено до момента пред технолога Станко Гаджев и именно той след изпита избира 8 човека, които са показали най-много знания и те започват работа в смолянската екологична мандра.
Условията на труд в мандрата за лишените от свобода са следните: те получават заплата от 200 лева на месец и всеки 2 от техните работни дни се броят за 3 изминали дни от тяхната присъда. Авторитетът към работещите в мандрата затворници драстично нараствал сред останалите. Много от тях след напускане на общежитията се залавят с новата си професия.
Мандрата работи само с натурални съставки, без сухо мляко и растителни мазнини. Клиентите очевидно оценяват това тъй като за година предприятието има реализирана печалба от 35 000 лв.