Второ зубърче се появи на бял свят в Източните Родопи
В последния ден на месец април на бял свят се появи още едно зубърче в Източните Родопи. Малкото на двойката, заселена в дивечовъден участък "Студен кладенец" дава нова надежда за завръщането на вида в района и показва, че животните успешно са се приспособили към родопската природа.
Малкото е женско, а то и майка му се чувстват добре. Бащата и по-големият му брат също полагат грижи за новороденото. Характерно е, че първите дни след раждането то и родителите му прекарват предимно скрити в гората. Майката и бащата не се отделят от малкото и ревностно го пазят.
Екипът на фондация "По-диви Родопи", който полага усилия да възстанови вида в планинския регион, ще следи отблизо състоянието на новороденото през следващите дни.
Преди две години, през юни 2015 г., се роди първото зубърче от вида, известен още като европейски бизон. До раждането на първото малко видът беше изчезнал в Родопите от столетия.
Европейският бизон се е превърнал в един в един от символите на природозащитата в Европа. Неговата история е пример за това как само в рамките на сто години един вид може да бъде доведен до ръба на изчезването, но също и как в резултат на много усилия може да бъде възстановен.
Въпреки, че популацията на зубъра бавно и сигурно нараства, усилията за опазването и връщането на вида в дивата природа продължават. У нас европейският бизон е изчезнал още през Средновековието, а в Европа в началото на 20 век поради ловуване и загубата на местообитания. През 60-те години на миналия век малко стадо зубри е било заселено в ловно стопанство "Воден" в Североизточна България.
Зубрите в дивечовъден участък "Студен кладенец" бяха докарани от Германия през октомври 2013 г. Това беше и началото на акцията по преселването и заселването на вида в Родопите, осъществени от фондация "По-диви Родопи".