ВТУ открива нова специалност „Софтуерно инженерство“
ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ открива нова бакалавърска програма, с която ще се стреми да удовлетвори нуждите на трудовия пазар.
ВТУ ще бори недостига на 20 000 програмисти у нас със специалност, наречена „Софтуерно инженерство“, разработена съвместно с ИТ компанията Programista. Това стана ясно от изказване на Димитър Манчев, управляващ директор на фирмата.
Много ИТ компании у нас са недоволни от качеството на обучението в университетите в България. Ние не сме от тях. Ние смятаме да подпомогнем образователната система и да дадем шанс на млади хора, които завършват, да влязат с летящ старт в ИТ индустрията“, каза Манчев.
Във воденето на лекциите и упражненията на студентите, заедно с преподавателите от Факултета по информатика и математика, ще участва научен екип от Programista. Компанията ще финансира преподавателската дейност на своите лектори и ще осигури необходимото оборудване за две от залите на факултета.
Образованието по „Информационни технологии“ не е отговорност само на държавата. Ние също ще инвестираме в него и целта ни е с бакалавърската програма във ВТУ да осигурим първокласно образование по ИТ на национално ниво“, заяви Никола Вълчанов, технически директор на Programista и главен асистент по ИТ.
Според Вълчанов образованието в България е прекалено теоретично ориентирано, което трябва да се преодолее с „ударна доза практика“ през първите две години в учебните заведения. Това на практика означава студентите първо да се научат как се пишат приложения, за да могат след това да разберат теоретичната им страна.
Вместо да създава частни академии, бизнесът трябва да се стреми да си партнира със съществуващите университети, за да споделя опит и знания от първа ръка със студентите и да ги запознава с най-актуалните тенденции в сектора“, смята Вълчанов.
По думите на декана на Факултета по математика и информатика във ВТУ, проф. Мирослав Гълъбов, интересът към новата специалност е много голям, а първите желаещи ще бъдат приети още тази есен. Бъдещите кадри за ИТ индустрията ще се обучават във всички ключови дисциплини, нужни за работа в сектора – програмиране, процеси при разработка на софтуер, операционни системи, мрежи, виртуална реалност и др.
ВИЖТЕ ОЩЕ: ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ С МЕЖДУНАРОДЕН СЕРТИФИКАТ ЗА КАЧЕСТВО