Успелите

WWF: Бизнесът и политическите партии са длъжници на природата (ИЗСЛЕДВАНЕ)

Унищожаването на горите и застрояването в планините са сред ключовите проблеми за опазването на природата в България, сочи проучване на агенция Alpha Research.

Проучването е направено през февруари 2016 година, а резултатите от изследването бяха представени от международната природозащитна организация WWF в понеделник.

76% от българите определят като най-сериозен проблем пред българската природа изсичането и унищожаването на горите. 65% от отговорилите са срещу застрояването на защитени територии и също толкова (65%) биха подкрепили забрана за ново строителство там, включително на туристическа и спортна инфраструктура.

проблеми пред опазване на природата

"Изсичането на гората и строителството в защитени територии са устойчиво сериозен и ключов проблем за гражданите през годините от 2009 г. насам, в които следим обществените им нагласи свързани с природата. Когато утихва общественият дебат по темата, утихва и тази обществена чувствителност", сравни данните през годините Станислав Стоянов от социологическата агенция.

В същото време преобладаващо гражданите не противопоставят развитието на бизнеса и опазването на природата. 70% смятат, че няма конфликт между природа и икономика, и приемат по-скоро опазената природа като източник на добро развитие на бизнеса, показват данните от 2014 г.

Окуражаващо е да се види до каква степен обществото е чувствително на тема опазване на природата, хората я ценят като национално богатство, коментира новите данни Кавръкова.

Проучването показва и друго - зелените организации се ползват с най-голямо доверие (52%) сред организациите и институциите, които би трябвало да се грижат за природата. На второ място очакванията на българите са насочени към общини и кметове (46%), а на трето, но равностойно място (45%) са националните институции.

институции опазващи околна среда

Осезаем е ръста в очакванията на гражданите към държавните институции при разрешаване на проблеми, свързани със защитата на околната среда. В този спор вече започва да се говори за нуждата от спазването на закона и оттам гражданите развиха чувствителност, че и държавнитеинституции трябва да вземат отношение.

"Бизнесът и политическите партии са длъжници на природата", коментират от WWF резултатите.

Раковска подчерта и, че в момента конкретен проблем има с опазването на Рила, Пирин и Витоша, върху които се фокусира общественото внимание, защото са емблематични за българската природозащита – "Витоша" е най-старият природен парк на Балканите, а Пирин е световен обект под защитата на ЮНЕСКО. По думите й, проблем се появява, когато се обезценява природна стойност и ценност на тази защитени територии заради човешка дейност.

отношение към застрашаването на природата

Тя даде за пример "Пирин" – национален парк, с който имаме право да се гордеем, че е обект на ЮНЕСКО, но след нерегламентирано развитие на строителството в ски зоната ЮНЕСКО изключи части от обекта заради влошаването на природата там.

ВИЖТЕ ОЩЕ: ЛЮБОВТА КЪМ БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ОЧИТЕ НА ПЪРВОКЛАСНИЧКА

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Хинков

Съосновател и отговорен за развитието на позитивната медия на България Uspelite.bg. Занимавам се журналистика, дигитални комуникации и социално предприемачество. Вярвам, че максималната продуктивност е тясно зависима от спорта и почивката. Зареждат ме първичността на природата и хорските усмивки.

Оставете коментар

0 коментара