Ученици от Шумен със златно отличие от международния CyberFair 2016
ГПЧЕ ,,Никола Вапцаров‘‘, Шумен взе участие в международния училищен кибер фестивал CyberFair 2016. То получи златно отличие на CyberFair 2016 за проекта „Скалните феномени на България‘‘ със сайта си rocktreasures.uchenici.bg.
Колкото повече споделяме, толкова повече имаме!
С това мото и с тазгодишната тема „Споделяне и обединяване!‘‘ кибер фестивалът иска да насърчи младежите да приложат наученото в училище на практика, да трупат опит и развиват умения за бъдещето. Така младите хора споделят мечтите си за бъдещето.
Във фестивала учениците стават посланици на своите страни.
Те провеждат изследвания, като работят с членовете на общността. Всичко научено го публикуват на уеб страница. Конкурсът се провежда всяка година и включва повече от два милиона ученици от 45 500 училища в 115 държави.
ГПЧЕ „Никола Вапцаров‘‘, Шумен е единственият български участник за 2016 година.
Гимназията участва в категорията „Местни атракции‘‘ и се състезава с още 23 училища от Тайван, Китай, Индия, Русия, Сингапур и Индонезия.
Участващите ученици са Христина Иванова и Симона Хинкова от 8в клас, Мария Ганчева, Огнян Симеонов, Симеон Христов и Мирела Данчева от 10 „а‘‘ клас под ръководството на учителката по информационни технологии Десислава Тенева. Те са проучили и представили пред света някои от скалните феномени на България:
- Побитите камъни край Варна;
- Чудните скали на язовир Цонево;
- Очите на Бог в пещерата Проходна до село Карлуково, Ловеч;
- Чудните мостове в Родопите.
Участникът Огнян Симеонов от 10 „а‘‘ клас сподели:
Проектът ми помогна да подобря уменията си за работа в екип. Също така това беше една възможност да покажа наученото в часовете по английски. В работата си научих много неща за природата на моята страна , които не знаех досега и се надявам и другите да разгледат сайта ни и да научат повече за скалните феномени на България.Мария Ганчева от 10 „а‘‘ клас:
За мен беше интересно да науча, че съществува енергиен туризъм. Също така научих много нови неща за строежа на скалите и релефа като цяло.
Сайтът на шуменските ученици е посещаван от над 450 потребители.
Оценяването в конкурса се извършва онлайн на два етапа.
В първия етап, който се нарича партньорска проверка, всяко училище оценява шест други проекта в различна от неговата категория чрез специално разработена уеб платформа. Шуменци са оценявали училища от Тайван, Китай и Русия. От друга страна тях са ги оценявали други училища от Тайван, Хонг Конг и Китай.