ЮНЕСКО вписа нов български обект за първи път от близо 40 години
Величието на Голямата базилика не остана незабелязано - то стигна чак до Париж, и съпътствано от римските мозайки на Филипопол, тихо се настани в индикативния списък на ЮНЕСКО.
Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол бяха включени в индикативната листа за културно наследство на ЮНЕСКО.
Това става ясно от писмо на Центъра за световно наследство до министър Боил Банов. Преди време Министерство на културата и фондация "Америка за България" издигнаха кандидатурата на културните паметници за списъка на ЮНЕСКО.
Според Боил Банов, министъра на културата, импозантният храм е сред най-впечатляващите паметниците по българските земи от Римската епоха.
Епископската базилика в Пловдив, със запазените в нея мозайки, е уникален паметник, с който България се гордее. Включването ѝ в индикативната листа на ЮНЕСКО е още един щрих към приноса на страната ни и конкретно на Пловдив, един от най-старите градове на континента, в опазването на културното наследство
Археолозите твърдят, че това е изключителна новина, тъй като България няма вписан нов обект в списъка на ЮНЕСКО след 80-те години.
Епископската базилика на древния Филипопол е един от най-големите и значими в европейски мащаб археологически обекти и културно-исторически паметници. Тя е трикорабна с размери 86 метра дължина и 38 метра широчина. Смята се, че раннохристиянският храм е бил най-голям и най-богат на Балканите. Неслучайно той крие два слоя и общо близо 2 хиляди квадратни метра майсторски мозайки, които ще бъдат експонирани в бъдещия музеен комплекс. Който пък трябва да бъде открит в началото на 2018г.
Проектите за Голямата и Малката базилика се осъществяват благодарение на подкрепата на Фондация "Америка за България".