За 24 май Uspelite.bg припомнят: Делото на Кирил и Методий
Кирил и Методий освен "отци на българското знание и творци на наший говор мил", са и блестящи дипломати, книжовници, духовни кадри на Византия.
Двамата, както е известно, са родени в Солун, от брака на славянката Мария и местният управител Лъв. По-големият е Методий, роден през 815 г. Кирил се ражда през 827 г. Двамата получават добро образование. Пръв се замонашва Методий и отива в манастира Парория, който днес не съществува. След това и Кирил започва да се занимава с теология, получава духовен сан. През 855 г. създава глаголицата в манастира Полихрон. Избран е и за няколко мисии, които да затвърдят позициите на Византия сред съседните й народи.
В средновековните текстове, достигнали до нас, отнасящи се за Константин-Кирил Философ, са описани мисиите при арабите, хазарите и великоморавците. Това, колкото и да ни странно, са дипломатически мисии и няма по-подходящ, през IX век от един духовник, оратор, който да убеди другите народи да приемат писмеността и книжнината от Византия.
Наскоро, в навечерието на 24 май, вицепрезидентът на Република България посети градчето Микулаш в Чехия. Смята се, че по време на Великоморавската мисия на двамата братя, те отсядат на това място, където днес има техен паметник и реставрирани основи на средновековни сгради от цял комплекс. Предполага се, че в Микулаш Кирил и Методий са подготвяли свои ученици.
Ние знаем, че Ангеларий, Наум и Климент достигат до нашите земи и Наум и Климент развиват активна книжовна и просветителска дейност в Първата българска държава.
По ирония на съдбата Кирил умира по-рано от брат си. Той издъхва през 869 г., на 14 февруари и днес тленните му останки са в базиликата "Сан Клементе" в Рим.
На 6 април 885 г. умира и Методий във Великоморавия и се предполага, че гробът му е във Велеград.
Благодарение на Солунските двама братя днес имаме глаголица, благодарение на техния ученик Климент - кирилица, а заради Климент и Наум, Охридска и Преславска книжовни школи, които дават основите на българска книжовност и средновековната ни литература.
Да се поклоним пред делото на Кирил и Методий и да ги почетем, всеки по свой начин, на техния празник 24 май.
Снимка: dnes.bg