Успелите

За даряването на реконвалесцентна кръвна плазма от първо лице

Ако следиш Uspelite.bg (в което не се съмняваме!), знаеш, че през целия октомври говорихме за кръвоДАРяване покрай кампанията на Trouble Bakers Искаме твоята кръв!, на която бяхме главен медиен партньор. Заедно успяхме да стимулираме 26 човека да кръвоДАРят, а много други да говорят за това. 

Ноември вече е към края си, а ситуацията в страната се усложнява. Време е да поговорим за едно друго важно даряване - даряването на реконвалесцентна кръвна плазма, един от най-успешните методи за лечение на Covid-19. 

Какво обаче е реконвалесцентна кръвна плазма?

Кръвта се състои от клетки и течна част: червени кръвни телца, бели кръвни телца, тромбоцити, които плуват в жълтеникавата течност, наречена плазма. Тя съставлява 55 % от обема на кръвта. 90 % от нея са вода, а останалите 8–10 % – неорганични и органични вещества като белтъци, въглехидрати, мазнини, ензими и др.

Реконвалесцентна плазма се нарича плазмата, взета от хора, прекарали определена болест и изградили антитела срещу нея.

Това, което прави плазмата на излекувалите се от коронавируса толкова ценна, е, че съдържа антитела, които организмът е произвел срещу новия коронавирус SARS-CoV-2.

Антителата са протеини, които се произвеждат от имунната система при среща с инфекциозен агент. Когато такава плазма се прелее на човек, който е болен от COVID-19, те могат да му помогнат да се справи с вируса: антителата „хващат“ вируса и го неутрализират. Вливането на реконвалесцентна плазма (РП) представлява пасивна имунизация – то осигурява незабавен имунитет на болния, докато той организира собствената си защита. Антителата остават в плазмата и след нейното замразяване. Вливането на плазма от преболедувал COVID-19 може да доведе до подобряване на състоянието на болния още в първите 24 часа.

Добрата новина е, че все повече хора научават за даряването на кръвна плазма - затова помага Български лекарски съюз и Сдружение “Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма”, както и Национален център по трансфузионна хематология и кръвните центрове в страната. Повече по въпросите свързани с даряването на кръвна плазма може да прочетеш ТУК.

И тъй като понякога сложните думи и обяснения не са най-добрият начин да подтикнем хората към действие, ние решихме да говорим с един от "ветераните" в даряването на реконвалесцентна кръвна плазма у нас - Тома Баятев. Тома е на 37 години, роден и израснал в Костинброд. Инженер в хранително-вкусовата промишленост, понастоящем технолог във фирма, произвеждаща био храни. Страстта му са пътуванията, но, както самият той каза, "тази година няма как". Ние вярваме, че догодина ще е по-добра, но докато чака това да се случи, Тома вече е с няколко обиколки пред останалите в даряването на кръвна плазма. С колко точно - научи от самия него. Защото доброто сякаш тече във вените му.

Колко пъти си дарявал кръвна плазма досега?

Вече станаха 5 от началото на октомври досега.

Защо реши да го направиш? Каква беше твоята мотивация?

От 19 години съм редовен кръводарител. В края на март, когато обявиха извънредно положение, откликнах на призивите на Националния център по трансфузионна хематология за даряване, защото тогава даряването на кръв почти спря. Бях решил, че ще отида и през октомври да даря кръв, но междувременно научих за лечението с реконвалесцентна кръвна плазма. Започнах да се ровя, да чета, да търся повече и повече информация.

Разбрах, че отговарям напълно на всички условия за донор на плазма. Да съм изкарал коронавирус, да имам антитела, да са минали 40 дни от преболедуването и да съм здрав. Без никакво колебание реших, че ще дарявам плазма, особено като видях, че спешно се търси моята кръвна група. С едно даряване на кръвна плазма могат да се спасят 3 човешки живота. Това е моята мотивация. 

Колко време трае цялата процедура и какво е усещането? Повечето хора се страхуват от игли и от неизвестното, може ли да ги преведеш през процеса?

Цялата процедура трае около 3 часа. Първо ви се взима кръв за изследане. Трябва да изчакате резултатите от тези изследвания. Отнемат поне час. Ако всичко е наред, тогава се пристъпва към същинската част – вземането на плазмата. То също отнема около час. Както виждате, дълъг процес.

Затова постоянно казвам на всички да си запишат час предварително. Няма смисъл да се създават опашки, струпване на хора и напрежение. Телефони можете да намерите на сайта на кръвния център.

На хората, които се страхуват от игли, ще кажа да мислят за това, че в момента спасяват живота на някого, и наистина не боли. Кой как ще понесе процедурата вече е много индивидуално. Аз лично нямам никакви проблеми след това. Дори лекарите ми казват, че тази процедура е много полезна и за самия донор.

На теория звучи лесно, но сякаш има повече изисквания, отколкото повечето от нас мислят?

Невъзможно е да няма изисквания. Бъдете сигурни, че лекарите няма да направят никакви компромиси, които биха рискували здравето на пациента или това на донора. И аз го виждам всеки път - ако някой не отговаря на изискванията, той бива връщан. Всички, които искат да дарят плазма, трябва да знаят кои са основните изисквания.

Задължително трябва да сте здрави, да не приемате никакви лекарства, да сте от 18 до 65 години и, разбира се, да сте изкарали кронавирус поне преди 40 дена. Ако отговаряте на тези изисквания, то вие можете да отидете да дарите кръвна плазма. Не забравяйте да закусите обилно сутринта и е желателно да не приемате алкохол предната вечер. Остава само всичко да бъде наред с кръвните ви изследания, да имате достатъчно антитела, да сте с нормално кръвно непосредствено преди процедурата и сте готов за донор на плазма. За съжаление, все още се изисква и представянето на положителен PCR тест. 

А има ли някакви митове и заблуди, за които си чувал, както при кръводаряването? 

О, да! Редовно чувам как ще ви заразят с какво ли не на тези машини. На безброй хора обяснявах до момента, че кръвта всъщност няма досег с машината изобщо. За всеки донор се ползва индивидуален стерилен комплект и няма никакъв риск от заразяване с каквото и да е. Друга масова заблуда, която идва от знанието на хората за даряването на кръв, е каква е съвместимостта на кръвните групи при преливането на плазма. Тя е точно обратната. Тоест обяснено по-просто АБ приема кръв от всички кръвни групи и дава само на себе си, но пък плазма дава на всички и приема само от себе си. Затова и най-търсената за плазма е АБ, а пък за кръв е 0-ва. Много пъти водих спор, за да убеждавам хората, че е така, но ги разбирам, защото и аз не знаех това. Тази таблица много просто обяснява съвместимостта на кръвните групи.

C:\Users\Toma Bayatev\Desktop\124751684_3331167323599885_8533040281733555110_n.jpg

По-сложно ли е даряването на кръвна плазма от даряването на кръв? Каква е разликата?

Малко по-различно е, не бих го нарекъл по-сложно. Поне за донора няма нищо сложно. Първо ви вземат определено количество кръв, от която се отделя на момента 200 мл плазма, след което останалите съставки на кръвта (бели, червени кръвни телца и тромбоцити) ви се връщат обратно. Този цикъл се повтаря два или три пъти в зависимост от това дали ще ви вземат 400 мл плазма или 600 мл. При всеки е индивидуално и е по преценка на лекарите. При мен всеки път вземат по 600 мл плазма. Вие през цялото време си лежите, както при даряването на кръв, само че малко по-дълго.

Друга съществена разлика е, че плазма можете да дарявате пак след няколко дни, докато кръводаряване можете да повторите след няколко месеца.

Какво искаш да кажеш на тези, които се колебаят дали да опитат да дарят кръвна плазма?

Много пъти напоследък размишлявах по въпроса защо има хора, напълно подходящи за донори, но категорично отказващи да дарят кръвна плазма. Нямам отговор, а и не съдя никого. Всички имаме право на личен избор. Мен също се опитваха да ме разубеждават доста пъти. На какво ли не се наслушах: „Ти си глупак, те ще я използват тая плазма само за политици...“ или „Луд ли си да си съсипваш здравето, за какво?“, или „Стига си се правил на майка Тереза.“.

Любими са ми тези, които ме убеждават, че вирус изобщо няма, и че само се имитира някаква дейност, защото се плащат много пари, и всякакви подобни конспирации. Добре, че не обръщам много внимание какво ми говорят.

Не може и не трябва да мислим, че всичко в тази държава е опорочено - не че нямаме достатъчно поводи да го вярваме. В началото на ноември имаше само едно място, където можеше да се дарява плазма. Представяте ли си, едно място за цялата страна. Очевидно крайно недостатъчно. Беше пропусната възможността да се подготвят всички кръвни центрове през летните месеци, и с право можем да се възмущаваме от това. Всички можем да изброяваме нередности и да посочваме какво не беше свършено.

Но независимо дали ни харесва, или не, ние живеем в общност и всеки трябва да се запита с какво може да допринесе в този момент, за да помогне на лекарите и сестрите, които се борят денонощно в болниците, и най-вече, ако може по някакъв начин да помогне на болните. Длъжни сме да го направим, защото така работи едно общество. Най-малкото носете си маските и пазете околните.

На тези, които се колебаят дали да дарят плазма, искам само да задам един въпрос: Колко пъти сте имали възможността да спасите живота на някого? А живота на трима души? Сега имате тази възможност. Използвайте я и ви уверявам, че ще се почувствате невероятно удовлетворени. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара