За летящ старт: Спортните постижения, които ни накараха да се гордеем през 2022 г.

Една от най-вълнуващите теми за читателите е спортът. Той е неизменна част от информационната емисия на почти всички медии. Светът се вълнува от спортните успехи, историите и първенствата. В това време от годината, когато всичко започва отначало, ние ще ви споделим кои бяха най-четените спортни статии за изминалата година, които накараха България да се гордее със своите спортисти!

1. Два сребърни медала за България от Международния турнир по фигурно пързаляне "София Трофи"

Александра Фейгин бе отличена със сребърен медал при жените по време на Международния турнир по фигурно пързаляне “София Трофи”, организиран от клуб “Денкова - Стависки” и Българската федерация по кънки. Деветнайсетгодишната състезателка успя да събере сбор от 164.95 точки, като изигра много добра волна програма, за която беше оценена със 109.74 точки (58.47 за технически елементи, 52.27 за компоненти на програма и 1.0 наказание).

2. Златен медал за Мирела Демирева от Международния турнир на скок височина в Италия

Българската състезателка Мирела Демирева бе отличена със златен медал на скок височина на Международния турнир по скокове в Удине, Италия. Тя достигна до този успех с постижение от 190 сантиметра още в първия опит. Демирева бива удостоена три пъти с титлата "Атлет на България", като през 2016 г. печели сребърен медал на олимпийските игри в Рио де Жанейро. Също така през 2018 г. тя става вицешампионка на Европа в Берлин с резултат 2.00.

3. 8 медала спечелиха гимнастичките ни от Международния турнир по художествена гимнастика в Рим

8 медала спечелиха българските гимнастички от Международния турнир по художествена гимнастика "Rome cup" в Рим. Малките недежди от "Чар ДКС" Варна с треньор Деница Христова грабнаха един златен, два сребърни и пет бронзови медала.

Призовото първо място заслужи Симона Манчева (родена през 2010 г.) на съчетание без уред. Сребърните отличия спечелиха Стела Рускова (2010 г.) след изиграно съчетание с топка и Радина Пасева (2012 г.) на въже. С бронзовите медали се окичиха Гергана Дичева на топка, Моника Николова (2011 г.) на въже и топка и последна, но не на последно място, Виктория Цонева (2012 г.) на съчетание без уред и на въже.

4. Титла за България в ски бягането донесе Даниел Пешков

На 12 и 13 януари се проведоха стартове на състезанията за Балканската купа. Българските надежди се представиха достойно и Даниел Пешков спечели златото. Той се състезава на 10 км. класически стил. Силно представяне показа и Марио Матиканов, който се класира четвърти.

5. Историческо седмо място за Олга Храмова в състезание за Световната купа

Олга Храмова постигна исторически успех за България като се класира на почетното седмо място за купа "Акрополис", валиден за Световната купа жени. Тя записа най-доброто постижение за българската женска фехтовка в състезания за Световната купа. Нашето момиче постигна осем победи, като показа невероятна игра, несломим дух и голям професионализъм.

6. 5 медала за България от турнира по скокове във вода в Мадрид

Българските състезатели по скокове във вода от СКПС - Витоша се представиха достойно по време на 6-тото издание на турнира по скокове във вода - Мадрид Оупън, и безапелационно грабнаха цели 5 медала. 3 златни медала за страната ни донесе Ива Ереминова при девойките на възраст 12-13 г. Само на 9-годишна възраст Крис Йорданов пък спечели два сребърни медала, като се състезава при 12-13 годишните.

7. 4 титли за България донесоха младежите от Световното първенство по шотокан карате-до

Българският национален отбор за мъже и жени грабна четири световни титли от Световното първенство по шотокан карате-до, което се проведе в Карлови вари, Чехия. В най-тежката дисциплина - "Мастърс", участие взе Иван Димитров, който се представи безапелационно. Състезателят отстрани противници от Унгария и Япония, а на финала надигра перфектно и представителя на Румъния. 29-ото издание на надпреварата донесе късмет на Димитров като представи страната ни в още четири индивидуални и две отборни дисциплини и спечели 3 златни и 2 бронзови медала.

8. Никола Цолов спечели Формула 4 в Испания

Никола Цолов е български пилот, който накара цялата страна да се гордее. Преди няколко дни той спечели титлата в испанската Формула 4, след като завърши втори в последното трето състезание от шестия кръг на пистата „Навара“. Никола стартира девети, но още в първите три завоя напредна и взе шестата позиция.

9. Теодор Цветков постави рекорд на Гинес след 71 часа непрекъснато плуване!

Теодор Цветков, родом от Русе, успя да се пребори и да постави рекорд на Гинес, след като в продължение на 71 часа той плува във водите на езерото Николово и по този начин успява да постави световен рекорд. Русенецът бива подкрепен и с пожелания за успех бе изпратен от множество приятели и поддръжници, включително и от кмета Пенчо Милков. Той започва плувния маратон в четвъртък следобед, а след три дни неспирно плуване, Теодор показва изключително силна човешка воля и постигна големия успех.

10. Шесто място за България на Международния турнир по конен спорт в Италия

Заветното шесто място за страната ни донесе Ангел Няголов, който се състезава с кон Чакато ПС, в изпитанието за Гран при на международния турнир по конен спорт - прескачане на препятствия в Горла Миноре, Италия. Няголов показа завидни умения и премина чисто през паркура в баража за време от 40.49 секунди. Той си заслужи и 1430 евро от наградния фонд.

11. Трето място за Йордан Николов на Световните финали по джет ски в Патая

Българинът Йордан Николов зае почетното трето място на Световните финали по джет ски, които се проведоха в тайландския курорт Патая. Нашето момче бе изпреварено от представителя на домакините Орафан Терапапранич и унгареца Жолт Чеке. През 2019 година Йордан Николов отново се класира трети в надпреварата по джет ски. Неговият сънародник - Калин Николов, завърши на 9-а позиция.

12. 13 медала за България на Световното по канадска борба за хора с увреждания

С 13 медала се окичиха представителите ни на 24-тото Световно първенство по канадска борба за хора с увреждания, което се проведе в Анталия, Турция. Лада Хаджиева спечели златен и сребърен медал в категория 70 кг. за жени със слухови увреждания. Със сребърен медал се окичи и Ваньо Биячев при мъжете със зрителни увреждания. Мустафа Мехмедалиев грабна среброто при мъжете с физически увреждания. При мъжете със зрителни увреждания Кирчо Родопски спечели бронза.

13. Трето място за българските хокеисти на Евразийската купа

Българският национален отбор по хокей на лед за младежи до 20 години зае почетното трето място на четиристранния турнир за Евразийската купа, който се проведе в Истанбул. Националите ни завършиха турнира с една победа и две поражения. Последният мач от надпреварата българите загубиха от представителите на Турция с 1:2 (1:0, 0:2, 0:0). България поведе в резултата с гол в осмата минута на първата третина, но малко след началото на втората част домакините изравниха резултата. Само 30 секунди преди края на срещата противниковия отбор оформи крайния резултат.

​​​​​​​

14. Радена Ангелова спечели бронзов медал на Световното по спортна гимнастика за деца със Синдром на Даун

Радена Ангелова спечели бронзов медал на смесена успоредка на Световното първенство по спортна гимнастика за деца със Синдром на Даун, което се проведе в Понте ди Леньо, Италия. Другият наш представител - Емилиян Костадинов, успя да се класира на пета позиция на прескок и на шеста на земя.

15. Иванка Попова е абсолютна европейска шампионка по карате за 2022 г.!​​​​​​​

Иванка Попова е европейска шампионка по карате в абсолютна категория при жените за 2022 г. Тази титла е четвъртата по ред за българката и втора в отворена категория, което е абсолютен прецедент в историята на българския шинкиокушин при жените. Попва спечели и бронзов медал от Световното по категории тази година. С тази си победа българката спечели и квота за Световното първенство в абсолютна категория, което ще се проведе догодина.

​​​​​​​

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.