Успелите

За малките стъпки и големите цели. Как да покорим мечтания връх?

Всички същестуващи проблеми на този свят са последица от кратките думички, започващи с отрицание - "не можем", "няма как", "не става", "невъзможно е" и много други. Тези изрази олицетворяват безсилието на даден индивид да се справи с трудностите от ежедневие си и заобикалящата го среда. Лошото е, че този начин на мислене все се пренася в речниците ни, щом започнем да говорим за мечтите си. Едно от първите неща, които чух, когато започнах работа в общинската администрация и представих своите идеи, беше "Чудесни идеи, но не забравяй къде работиш". За жалост тази нагласа се пренася и в нашето ежедневие, но с репликата "Не забравяй в каква държава живееш". Излиза, че всеки от нас мечтае за един по-добър живот, едно по-добро утре и една по-добра държава, но ни липсва основното нещо, чрез което можем да ги постигнем - вярата в собствените си възможности.

Хората се шокират, когато им кажете, че искате да правите нещо голямо, независимо дали то е бизнес проект или социална кауза. Този негативизъм е нещото, което може да приемем за своя национална черта, която се е натрупала с годините на неизпълнени обещания и разочаровани очаквания. Нима можем да виним хората, че реагират така? Не. Можем обаче да променим техния начин на мислене. Да, и това ще стане бавно, идея след идея, пример след пример. Но ще се случи. Отново ще започнем да си вярваме и да гледаме с опитмизъм към големите цели и върхове.

photo-1453977280838-f26a9082b881

Как обаче самите ние да покорим собствената си голяма цел?

Всеки от нас има свой личен Еверест, който иска да изкачи. Това може да е мечтана работна позиция, желание за реализация на социална кауза или дори нещо мащабно като поставянето на световен рекорд. Този "връх" обаче не може да бъде изкачен на спринт. Първото нещо, което трябва да направите, е да разделите своята голяма цел на малки стъпки, които да постигате една след друга.

Второто нещо, с което трябва да се заемете, след като сте разбили своята цел на малки стъпки, е да съставите план за действие. Определете последователността на работата и приоритетните действия. Вижте дали имате компетенциите да се справите с всичко, което сте намислили, и ако нямате, се постарайте да привлечете в екипа си хора, които могат да ви помогнат с изпълнението на тези задачи. В някои случаи ще се налага да се съобразявате и с бюджета си. Когато той не стига, потърсете начини да финансирате своите идеи.

lIZrwvbeRuuzqOoWJUEn_Photoaday_CSD (1 of 1)-5

Третото, и може би най-важно нещо за постигане на една цел, е да бъдете последователни и никога да не се предавате. Много хора стартират с висока начална мотивация, която се изпарява с времето. Други просто се отказват при първата трудност. Не бъдете като тях. Стегнете се, работете и се борете за реализацията на своите идеи през всеки ден, независимо от това как се чувствате и какво мислят другите. В момента, в който мислите за отказване, просто си спомнете през какво вече сте минали, за да стигнете до там, където сте. Вдигнете горе главата и стигнете върха. Той е там и ви очаква.

photo-1454942901704-3c44c11b2ad1

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара