Успелите

За първи път жена е носител на Абеловата награда за математика

Жените продължават смело да проправят пътя си в сферите на науката! Във вторник за първи път жена бе удостоена с Абеловата награда за математика. Американката Карън Уленбек спечели наградата за работата си върху частичните диференциални уравнения.

"Карън Уленбек получава Абеловата награда за 2019г. за работата си в областта на геометричния анализ и калибровъчната теория, която доведе до драстични промени в областта на математиката", заяви в изявление председателят на комисията на Абел Ханс Мунте-Каас.

"Нейните теории революционираха разбирането ни за минимални повърхности, като онези, образувани от сапунени мехурчета, и за проблемите, свързани с минимизирането в по-големи измерения/мащаби", допълват от академията.

Уленбек е също поддръжник на равенството между половете в науките и математиката.

Родена в Кливланд, израснала в Ню Джърси и следвала в Мичиганския университет, в момента 76-годишната носителка на Абеловата награда е гостуващ преподавател в Пристънския университет. 

"Наясно съм с факта, че съм модел за подражание на много млади жени в областта на математиката", споделя Уленбек в изявление в Принстън.

"Трудно е обаче да бъдеш пример за подражание, защото това, което наистина трябва да направиш, е да покажеш на учениците как несъвършените хора могат да постигат подобни постижения... Може би съм невероятен математик, но също така съм обикновен човек."

Успехът ѝ е прецедент в историята на наградите Абел.

"Тя разработи инструменти и методи за глобален анализ, които сега са част от инструментариума на специалистите по геометрия и аналитиците", споделят от академията.

Със своята награда Уленбек се присъединява към все още малкия клуб от жени, отличени за постиженията си в науката.

От 607 Нобелови награди за физика, химия или медицина, раздадени между 1901 и 2018г., само 19 жени са сред наградените, според сайта на Нобеловата награда.

Наречена на името на норвежкия математик Нилс Хенрик Абел (1802-1829), наградата е създадена от правителството на Осло през 2002 г., за да отличи постиженията в областта на математиката - дисциплина, която не е включена в Нобеловите награди. Затова и Абеловата награда е известна още като "Нобелова награда за математика".

Снимка: Euronews

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Николова

Бенджамин Франклин някога е казал: „Или напиши нещо, което си струва да се прочете, или направи нещо, за което си струва да се пише!“ В България има немалко истории, които си струва да се прочетат, а моята мисия е да ги разкажа!

Оставете коментар

1 коментар

  1. Аз
    2019-03-22 00:20:36 Reply

    Брей че успяла Българка , гледай какво нещо ...