За първи път от десетилетия насам в България имаме двойка черни лешояди!
Първата сформирана двойка черни лешояди в България е вече факт и нямаме търпение да започне да изгражда гнездото си. Огромният успех за биоразнообразието на България се дължи на програмата за реинтродукция на Зелени Балкани.
Лешоядите Балкан и VCF Know How проявяват "брачно поведение" още от миналата есен. Те са пуснати из българските ширини през 2019 г. благодарение на проекта „Светло бъдеще за черния лешояд“. Въпреки че са били в различни волиери - тази на Зелени Балкани в ПП „Сините камъни“ и в тази на Фондa за дивата флора и фауна в ЗЗ „Котленска планина“, птиците прекарвали време заедно и са наблюдавани да си подават предмети или пък да изпълняват брачни полети.
Към момента младата двойка осъществява ежедневни пътешествия "по линията" Сливен - Котел, но предприема и на по-дълъг път - до Централен Балкан, търсейки място за гнездене. След успешно направена първа крачка - "задържане на уседнала група от картали (черни лешояди), която остана в региона на Сливен и Котел през цялата година", следва и втората стъпка за възстановяването на вида в страната - сформиране на двойки.
Черният лешояд е известен и с името „картал“. Птицата е защитен вид, част от Червена книга на България и попада в категорията "Изчезнал" за страната ни. През XIX век и началото на ХХ век видът е бил "традиционен" за нашата държава и бил срещан навсякъде. Обаче следват серия от събития, които довеждат до пълното изчезване на картала от страната ни: загуба на местообитания, употреба на отрови за борба с наземни хищници, развитие на селското стопанство, загуба на хранителен ресурс и умишлено отстрелване на птици.
Последното доказано гнездо на размножаваща двойка е установено през 1993 г. в района на Студен кладенец по време на експедиция от експерти на Зелени Балкани.
На Балканите можем да открием естествена колония на черни лешояди единствено в Национален парк Дадя, Гърция, откъдето се случва единични птици да мигрират до площадките за подхранване на лешояди в Източни Родопи или до Стара планина и Кресненския пролом.
И така през 2015 г. се стига до проекта "Светло бъдеще за черния лешояд", който цели да възвърне популацията на вида в България. Щастливи сме да видим, че резултатите от колаборацията между Зелени Балкани, Фонда за дивата флора и фауна, Дружеството за защита на хищните птици, Фондацията за опазване на лешоядите - Vulture Conservation Foundation, EuroNatur, Германия, и правителството на Екстремадура, Испания, вече са налице и ги виждаме в брачния полет на младата двойка!
Информация и снимки: greenbalkans.org