За планината, доброволчеството и любовта на идния Фестивал на боровинките 2016 г.
Този месец предстои провеждането на един от най-романтичните, искрени и весели фестивали в България. Краят на юли Стара Планина ще приеме единствения по рода си високопланински празник на боровинката - Фестивал на Боровинките 2016 г.
Неусетно минаха 3 години от раждането на идеята за нетипичния фестивал. На предните две издания усмивката беше преобладаващото облекло, а доброто настроение не пропусна да зарази всички, докоснали се до вълшебството на фестивала. Време в което, освен че бяха набрани и приготвени на сладко много, много боровинки, бе оказана и значима помощ на хижа „Амбарица“, където се провежда фестивалът, и на нейната стопанка Ема. Фестивалът на боровинките се провежда на доброволни начала и с много любов.
Тук идва и моментът, в който искаме да цитираме организаторите:
„Искаме да Ви благодарим! Благодарим на всички Вас, гостите на фестивала, защото чрез средствата, събрани от изминалите издания помогнахме много за обновяването на хижа Амбарица.“
Кои са организаторите и каква е идеята зад Фестивала на Боровинките?
Хората зад идеята са FREERIDERZ. Те са група приятели, споделящи общата си страст към планината и свободното каране по необработени и трудно достъпни терени. Точно тази обща страст и безкрайното време, прекарано в планината, родиха идеята за създаването на сдружение с идеална цел, което да повишава и насърчава информираността, физическата подготовка и социалната ангажираност на обществото, особено сред младите хора, по отношение на здравословния начин на живот, алтернативния туризъм и екстремните спортове.
Идеята за провеждането на такъв фестивал се ражда в сладки приказки през един слънчев мартенски следобед, на пейките пред хижа „Амбарица“. „Споделяхме истории, идеи и възгледи, когато Ема, хижарката, на свой ред сподели мечтата си за Фестивал на Боровинките. Любимото ни е да сбъдваме мечти, особено когато те станат и наши!“, разказват FREERIDERZ.
Въпрос: Как се прави Фестивал високо в планината, без транспортен достъп, без бюджет и без връзки?
Отговор: С много любов, с много приятели и много ентусиазъм!
Хижарката Ема
Ема стопанисва хижа „Амбарица“ вече трета година. Тя обича планината и хората в нея. И вярва, че отдадеността и многото труд в името на добра кауза, не остават пренебрегнати.
Ето и какво споделя тя в една кампания на Пиринско за причините да се посвети на това място:
Амбарица е трудна за стопанисване хижа, защото до нея няма път и всичко до тук идва на гърба на коня Борко. А за всички ремонти и за посрещането на туристите, се налага да се транспортира много багаж. Майстори, за каквото и да било трудно идват до тук и се налага да организираме приятели планинари, които имат умения, за да помагат, или на доброволци. Освен че няма път до тук, няма и постоянен ток, а това създава още куп усложнения.
Жените в планината се справят добре. На мен по-трудно ми е да понасям недоверието, даже съвсем в началото като дойдох, много хора казваха „абсурд, как ще се оправи с всичко това една жена” , имаха съвсем искрено съмнение дали ще остана. Да не говорим пък да направя нещо тук... ама ей го, останах. Трудно ми е и да приемам лошото у хората в планината. Ние тук се стараем много, опитваме се да създадем една уютна среда, това ни коства много усилия, пари, но понякога идват туристи, които се държат като в долнопробна кръчма и похабяват както вещи, така и нашата вложена емоция… тогава е най-трудно да се намерят сили да се продължи. Но колкото и да си казвам „край, вече няма да правя нищо” желанието да се гради, да се променя... съзиданието надделява над гнева.
Най-милите спомени са за най-малките ми приятелчета, децата на хората, с които се сприятелихме и идват често. Симонка я донесоха тук тъкмо, когато прохождаше, а малко преди това бяхме донесли двумесечни котета. Голяма гонитба ставаше, Симонка топурка като пате, а котетата още не опознали мястото, се чудят къде да се скрият и се щурат насам-натам.
Ценете стойностните хора около себе си, те променят и нашия свят.
А ето и програмата:
ПЕТЪК
Музика:
Парти за добре дошли
Борис Масларски и Мартин Иванов, китара и кахон
Илко Биров и Катя Иванова, китари
Пинг Понг Галя – DJ SET
Филми:
Селекция късометражни филми от Международен фестивал за късометражно кино хижа „В Двореца“, гр. Балчик.
СЪБОТА
Музика:
Камерен ансамбъл „Силуети“ – Акустично изпълнение на кларинет, виола и виолончело
Two Cities One World
Теодосий Спасов, Иван Шопов, Димитър Бодуров
Фолклорна формация Равнец
COOH и нова фолклорна формация Авигея
BALKANSKY – DJ SET
Филми:
Селекция филми и открита дискусия от kinematograf.bg
Игри и кръжоци:
Играта с боровинките
Игра „Гората на съкровищата“
Йога за начинаещи
Акро йога за напреднали
Мекичена работилница
Кръжок по народни танци
Кръжок за правене на сурови веган сладки
Кръжок за техники на рисуване с боровинки
Демонстрация на скулптора от дърво
Създаване на вертикална градина
НЕДЕЛЯ:
Музика:
Марина Индия
Игри и кръжоци:
Играта с боровинките
Гатанки с билки
Игра „Предизвикателството на стената“
Кръжок по приготвяне на натурална козметика
Кръжок по рисуване върху платнени торбички
Кръжок по рисуване върху камъчета
Лендарт
Пълна и актуална информация за Фестивала на боровинките 2016г. може да намерите на Facebook събитието.