За по-чист въздух! Граждани на Пловдив спечелиха съдебната битка на десетилетието
Съдебна битка, продължила цяло десетилетие, завърши с щастлив край. Върховният касационен съд (ВКС) взе безпрецедентно решение, с което задължава властите в Пловдив да предприемат всички необходими мерки за изчистването на замърсения въздух в града в рамките на една година. Казусът е знак за значимата роля, която климатичните промени и опазването на околната среда придобиват в съвременното правораздаване, и дава надежда, че подобни дела ще постигнат успех и в други български градове.
Всичко започва през далечната 2011 г., когато няколко пловдивски адвокати и над 100 граждани завеждат срещу община Пловдив първия в страната колективен иск по темата за качеството на въздуха. Ищците се позовават на данни, събирани в периода от 2007 до 2011 г., които сочат опасно преминаване на пределната норма прахови частици във въздуха близо 200 пъти годишно.
По този казус гражданите нямат претенции за обезщетение или пък за налагане на санкции над общината - те искат единствено местните власти да предприемат нужните стъпки, за да гарантират здравословна градска среда за жителите на Пловдив.
Искът им обаче е отхвърлен на първите две инстанции, според които общинската власт няма какво да направи по въпроса със замърсяването на въздуха, тъй като то представлява повсеместен проблем. За магистратите, отсъдили загубата на ищците, властите нямат изричното задължение да поддържат определено ниво на прахови частици във въздуха съгласно директивите на Европейския съюз.
Върховният касационен съд отхвърля тази теза. В решението си неговият тричленен състав се позовава не само на личното си осъзнаване на важността на този казус, но и на решение на Съда на Европейския съюз от месец април 2017 г. То гласи, че в периода 2007 – 2014 г. страната ни не е спазила европейското законодателство по въпроса за чистотата на атмосферния въздух и нивата на фини прахови частици в него.
България разглежда това явление като резултат от социално-икономическото положение на обществените групи, при които в най-голяма степен се откриват основните източници на замърсяване на въздуха - битовото отопление и транспортът. Въпреки това страната е осъдена от Съда на ЕС за неефективното справяне с този проблем.
Значимото решение на европейско ниво е сред основанията съставът на ВКС да задължи община Пловдив да изчисти въздуха в града в срок от една година, считано от 22 юли 2021 г. Неизпълнението на решението няма автоматично да доведе до санкции за общината и местната екоинспекция, но ще се превърне във възможност всеки гражданин на Пловдив да заведе и спечели дело за обезщетение пред българските съдилища и пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Освен това успешният край на десетгодишния съдебен процес дава надежда, че подобни дела в други градове в страната също могат да постигнат успех. В момента дело за замърсения въздух водят и гражданите на столицата. Засега обаче то още се намира на първа инстанция в Софийския градски съд.
По думите на един от ищците - адвокат Михаил Екимджиев - решението на ВКС е безпрецедентно не само за България, а и за цяла Европа. За пръв път у нас колективен иск по значимата тема за чистотата на атмосферния въздух и борбата с неговото замърсяване постига реален успех. А това е сигурен знак, че въпреки процедурното забавяне и трудностите на институционално ниво екологичните теми най-накрая намират своето ключово място в родното правораздаване.