За по-чисто Черно море! Сърфисти с кауза търсят своите доброволци
На 15 и 16 юни (тази събота и неделя) всеки, който желае, може да се включи като доброволец в каузата "Черно море, свободно от пластмаса".
Зад WIND2WIN (организация с нестопанска цел) стоят сърфисти, които виждат колко важно е да пазим Черноморието си по-чисто и в името на това организират инициативи, които да дадат шанс както на сърфистите да правят това, което обичат, така и на морето и плажа да бъдат чисти. Те споделят:
Черно море е силно замърсено. Учените изчисляват, че всеки ден от сушата и чрез вливащите се реки в него попадат 3 тона пластмаса дневно. Индустриалните полимерни продукти съставляват 90% от общото количество на твърди отпадъци в нашето море.
Замърсяването на водните басейни е проблем, който засяга нашето съществуване. Вярваме, че е наш общ дълг да защитаваме морето и здравето си и точно поради тази причина каузата, зад която застава предизвикателството WIND2WIN, е “Черно море, свободно от пластмаса”.
Почистването ще се осъществи за втора поредна година. Датите не са случайни. 16 юни е Международният ден на сърфа. Организатори на инициативата са морските любители от сърф училище "Акаша" Илияна Стоилова и Йоан Колев, които символично са озаглавили събитието "Сърф MARмалад".
Основната им идея е много добре подплатена с прилежащи активности. В ядрото на това събитие е почистването на замърсените плажове и води на Черно море, а тази година в частност - Приморско.
Всеки доброволец може да се включи в акцията тази събота и неделя. Целта да се измие морето и плажът от мръсотията, оставена от хората, няма да е единственото занимание. В духа на празника на сърфистите програмата ще започне със SUP йога сесия, ще има безплатни уроци по сърф, а като изненада ни обещават документалния филм „Зелените герои на Джеки Чан", продукция на National Geographic.
Нашумелите в арт и урбанистичните среди с провокативните си инсталации Destructive Creation ще измайсторят нов шедьовър със събраните по време на акцията боклуци.
Повече информация за каузата, събитието и неговата програма ТУК.
По този повод в интернет пространството от миналата година можем да открием видеото, което организаторите са създали, за да се внесе по-голяма яснота и гласност на проблема. В него морският еколог от БАН Димитър Беров заявява:
След като събрахме отпадъците от водата и анализирахме данните, които събрахме през лятото на миналата година, всъщност се оказа, че в Черно море има толкова микропластмаси, колкото има във всички световни океани и морета в покрайбрежието на Европа, Северна Америка и Азия.
Във връзка с Черноморието ни, неговото опазване и встъпващото в сила лято в медиите миналата седмица се появи новината, че България е в топ 15 в света по малък брой удавяния. Това е още една положителна новина, която би трябвало да ни стимулира да се гордеем, че имаме море и хора, грижещи се за нашия комфорт по време на почивката ни, като морските спасители на човешки животи и морските спасители - сърфистите, които просто искат по-чисто море, нищо повече.
Сборен пункт за всички доброволци този уикенд ще бъде плаж "Перла", при сърф училище "Акаша, откъдето до устието на река Ропотамо се стига за 30 мин общо с автомобил и пеша.