Успелите

За (по)читателите на книгите: 6 от най-забележителните библиотеки в света

Четенето на книги е едно от най-приятните занимания, с които човечеството може да се гордее. Мирисът на току-що закупена книга изпълва сетивата ни с едно приятно усещане, което е несравнимо. Не е важно дали е трилър, сатира или фентъзи, важното е да ти дава точно това усещане. Днес ще ви споделя за няколко магични места, в които любителите на четенето ще изпаднат в еуфория. Ето и кои са най-вдъхновяващите библиотеки по света. 

Корабът "Логос Хоуп" - най-голямата плаваща библиотека

Корабът с дължина 132 метра е собственост на германската благотворителна организация "Джи Би Ей Шипс". Плаващата библиотека е била закотвена в повече от 100 пристанища по целия свят. Библиотеката се обслужва от повече от 350 доброволци от над 70 различни националности.

На борда има повече от 5000 книги. Освен впечатляваща колекция от книги, библиотеката предлага и различни културни събития и активности, пърформанси и образователни уъркшопове. 

В момента библиотеката е хвърлила котва в пристанището Акаба, Йордания. 

Библиотеката на Тринити Колидж - Дъблин, Ирландия

Истинска атракция в Дъблин е библиотеката на най-стария ирландски университет "Тринити Колидж" в ирландската столица.

Библиотеката е създавана от 1712 до 1732 г., а сред редовете и полиците, дълги повече от 65 метра, са поместени над 200 000 книги. От 1801 г. библиотеката получава право на безплатно копие на всяка книга, публикувана във Великобритания и Ирландия.

Освен че е най-голямата библиотека в страната, тя също разполага с "The Book of Kells", която е написана от монаси преди повече от 1200 години, а сега е един от най-известните и най-ценните ръкописи.

Според експерти библиотеката в Дъблин се е превърнала в една от най-интересните атракции за туристите в града. Библиотеката е обявена и за една от най-красивите в света със своя дървен таван и високи дървени греди. 

Библиотеката в Хелзинки - Oodi

Повърхността на основната фасада е от финландски смърч, което следва концепцията на приемственост на Oodi с градската среда. През януари 2015 г. Общинският съвет на Хелзинки гласува със 75 гласа за и 8 против да започне строежът. Новата библиотека струва 98 милиона евро, от които държавата дава 30 милиона евро, като го обвързва със стогодишнината от независимостта на Финландия през 2017 г., а Община Хелзинки дава останалите 68 милиона евро.
Библиотеката е разположена на 17 250 кв. м, като книгите заемат само една трета от нея. Централната библиотека Oodi въплъщава идеята за нова ера за библиотеките във Финландия.

В Oodi е въплътена концепцията за библиотеката като "дневна стая“ на града, която предлага кино, театър, звукозаписни студия, пространство за работа и творчески работилници, достъп до обществени услуги, изложби.

Библиотека на абатство Адмонт, Австрия

Библиотеката на абатство Адмонт в Австрия, е най-голямата манастирска библиотека в света, и една от най-красивите. Основана през 1776 г., тя е част от най-стария все още действащ манастир в Австрия и разполага със зашеметяващ интериор в бяло и златно в бароков стил.

Върху позлатените рафтове и колони в грандиозния двуетажен интериор на библиотеката извитите тавани са украсени със зашеметяващи фрески, нарисувани от Бартоломео Алтомонте - известен със създаването на мащабни фрески. Днес в библиотеката се съхраняват повече от 200 000 свещени текста.

Националната Австрийска Библиотека

Националната библиотека на Австрия е най–голямата библиотека в Австрия, с над 12 милиона единици в различните си колекции. Библиотеката е разположена в крилото "Neue Burg" на бившия имперски дворец Хофбург в центъра на Виена. От 2005 г. насам някои от колекциите са преместени в бароковата структура на "Palais Mollard-Clary".

Основана от Хабсбургите, библиотеката първоначално се е наричала Императорска придворна библиотека, като променя името си през 1920 г., след края на Хабсбургската монархия и провъзгласяването на Австрийската република. Библиотечният комплекс включва четири музея, както и множество специални колекции и архиви.

Китайска национална библиотека

Китайската национална библиотека се намира в Пекин и е със сбор от 24 милиона единици, включително 5,7 милиона книги. Това е най-голямата библиотека в Азия. Основана е през 1909 година под името Столична библиотека (от 1928 година – Национална пекинска библиотека). От 1916 година има право на безплатно копие от всички издания в страната.

Източник на информация: nationalgeographic.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара