За пръв път в историята: Астрономи наблюдават светлина иззад черна дупка
Астрономи от Станфордския университет извършиха историческо наблюдение - за пръв път в историята те регистрираха светлинни ехо импулси, които идват от обратната страна на черна дупка. Космическото откритие ще позволи на изследователите по-добре да опознаят тези енигматични астрономически обекти.
С помощта на космическите телескопи XMM-Newton на ESA и NuSTAR на NASA астрофизикът Дан Уилкинс и неговият международен екип наблюдават поредица от ярки рентгенови изблици. Те идват от обратната страна на свръхмасивна черна дупка, разположена в центъра на галактиката I Zwicky 1, която се намира на 800 милиона светлинни години разстояние от Земята.
Макар и впечатляващи, изблиците не представляват безпрецедентно откритие. Интересното в наблюдението обаче са допълнителните импулси, получени от отразяването на рентгеновите лъчи в газовото пространство зад черната дупка. Тези "ехота" са по-слаби от самите рентгенови изблици и имат различни цветове.
Астрономите не очакват да видят подобни отблясъци, тъй като е невъзможно светлината да напусне черна дупка.
Илюстрация на начина, по който светлината отеква иззад черна дупка; ESA
"Всяка светлина, която влиза в тази черна дупка, не излиза, така че не би трябвало да можем да видим нищо, което стои зад черната дупка. Причината да я видим е, че черната дупка изкривява пространството, огъва светлина и усуква магнитни полета около себе си", обяснява ръководителят на екипа Дан Уилкинс.
Интригуващото наблюдение на светлината, идваща иззад черната дупка, е подробно описано и публикувано в изданието Nature на 28 юли. Опитът потвърждава едно от теоретичните предположения на Айнщайн за начина, по който гравитацията огъва светлината около черните дупки. Сценарият е част от Общата теория на относителността на великия учен, но до наблюдението на станфордските изследователи не бе потвърден практически.
Откритието е направено в опита на световните астрономи да научат повече за т.нар. "корона" на черната дупка, която именно е източникът на ярката рентгенова светлина. В бъдеще пред тях продължава да стои задачата да разберат как точно короната произвежда подобни ярки светлинни изблици и отблясъци. Едно обаче е сигурно - най-новото наблюдение на Дан Уилкинс и неговия екип придвижва астрономията с една крачка по-близо до разбирането на най-тайнствения и мистериозен космически обект - черната дупка.