Какво представляват суперхраните?
През последните години започна да се говори много за суперхраните. Наричат се така, защото се предполага, че съдържат полезни хранителни вещества в много по-големи количества от други храни. Освен това се смята, че притежават и уникални здравословни качества. Терминът се въвежда от Аарън Мос през 1998г. Но къде са били тези храни преди това и защо чак сега ги слагаме в категория „супер“. Винаги е имало храни, които могат да бъдат определени като полезни, както и други – като не толкова. През 2007 година обаче Европейският съюз налага забрана определени храни да се етикират с понятието „суперхрана“, освен ако това не е установено чрез специално медицинско изследване.
Значително повишения интерес на обществата в по-развитите страни към здравословния начин на хранене вероятно е основната причина за по-специалното внимание към суперхраните. Въпреки че, има данни за ползите за здравето на някои от така наречените суперхрани, все още не съществуват научни доказателства за техния здравословен ефект. Но някои храни, които се консумират от векове и са изследвани многократно, действително притежават качества, според които могат да бъдат определени като здравословни. Синята боровинка например е популярна с високата концентрация на антиоксиданти, които възпрепятстват развитието на ракови клетки. А антиоксидантите, от своя страна, са молекули, които предпазват клетките от свободни радикали, натрупващи се в организма чрез цигарен дим, алкохол и други вредни вещества.
Тези храни се смятат за супер полезни и дори лекуващи някои болести. Но на базата на какво са тези очаквания можем само да гадаем. Няма изследване, което да доказва това на 100%. Едно е сигурно: някои храни притежават повече положителни свойства, други по-малко. Дали това не е просто един маркетингов трик? Не бива да забравяме също, че прекаленото вманиачаване по определени храни и прекаляването с тях вместо ползи, би могло да ни донесе повече вреди. Все пак всички знаем, че не количеството, а качеството е от по-голямо значение.
Съществуват много и различни теории за това, кои храни са „суперхрани“. Дали това им определение е правилно или не - не се знае, но със сигурност съществуват храни с уникални хранителни свойства. Някои от тях съвсем не са известни с това прозвище, но притежават всички качества, за да спадат под тази категория.
Други здравословни ползи са открити в плодовете на акай берито и нара, тъй като и те са богат източник на антиоксиданти. Различни проучвания доказват положителния ефект на сока от нар за намаляване на кръвното налягане при здрави хора в краткосрочен план. Смята се, че цвеклото влияе благоприятно върху здравето на сърцето, а какаото има подобно въздействие, тъй като влияе положително върху кръвното налягане и подобрява еластичността на кръвоносните съдове заради съдържащите се в него флавоноиди (съединенията, отговорни за горчивия вкус на какаото). Сьомгата и други мазни риби влизат в списъка на суперхраните заради високото съдържание на омега 3 мастни киселини, които доказано намаляват риска от проблеми със сърцето при хора с висок риск. Въпреки това всички потенциални ползи за здравето следва тепърва да бъдат доказани.
С оглед на това, че съществуват доказателства за ползите от някои храни, влизат ли те наистина в графата „суперхрани“? Анализ на резултатите на изследванията върху ползите от тези храни показва, че резултатите трудно биха могли да се приложат върху истинска диета. Причината за това е, че условията в лабораториите, където се провеждат тези изследвания, често се различават от условията, в които хората консумират тези храни в ежедневието си.
От друга страна, съществува теория, че определени храни отговарят за здравето на точно определен орган в човешкото тяло. Тази теория се основава на изследвания, които доказват положителното въздействие на тези храни върху органи от човешкото тяло, на които приличат визуално. Става въпрос за приликата между ядката на ореха и човешкия мозък, напречен разрез на морков прилича на око, авокадо - на женската репродуктивна система, коренът от джинджифил прилича на стомах, разрязаният домат притежава разделения и структури, които приличат на тези в човешкото сърце, а червеното вино – на кръв. Съществуват научни доказателства за благоприятното въздействие на тези храни върху съответните човешки органи от много отдавна, но те не са провъзгласени за „супер“. А всеки знае за тяхната полза. Съществува достатъчно основателна причина за това да попаднат в категорията на суперхраните или поне повече от някои от храните, станали популярни напоследък и носещи странни и екзотични имена.
Хранителен режим, базиран на голямо разнообразие от полезна и питателна храна, включително и достатъчно количество плодове и зеленчуци, остава най-добрият начин човек да поддържа оптимално здраве.