Успелите

Започва изграждането на център за първа помощ на червеногуши гъски

Край Шабла предстои да бъде изграден център за първа помощ на червеногуши гъски. Той ще обхваща терен с площ от над 15 хиляди квадратни метра и ще предоставя дом на бедстващи представители на вида.

Червеногушата гъска се смята за застрашен вид в целия свят. У нас тя се появява след дългия си прелетен сезон, за да презимува в Приморска Добруджа, около езерата Шабла и Дуранкулак. По данни от координирано преброяване, извършено в края на миналата година от Украйна, Румъния и България, са установени общо 18 000 представители на вида. За да може тази популация да се запази и увеличи, Червената книга на България препоръчва да се предприемат мерки като забрана на лова около местата за зимуване, разширяване на защитените територии и ограничаване на строежите в местообитанията.

В духа на тези мерки е новата инициатива на община Шабла по проект за подобряване на природозащитното състояние на червеногушата гъска. За тази цел ще бъде изграден център за първа помощ, в който да бъдат настанявани пострадали птици от този и други видове. В новото учреждение червеногушите гъски ще получават първостепенни грижи, след което ще бъдат изпращани в спасителен център, ако имат нужда от по-нататъшна ветеринарна помощ. А когато се възстановят напълно, птиците ще бъдат освобождавани обратно в дивата природа.

Снимка: Червена книга на Република България

Центърът ще бъде изграден на общински терен с площ от 15 500 кв.м. и ще разполага с електрическо и водно захранване, видеонаблюдение и филтър за обеззаразяване. Бедстващите птици ще се настаняват в биотехнически съоръжения, сред които и манипулационна. Общината вече е задействала процеса по изграждане на новата инфраструктура, като конкурсът за обществената поръчка е отворен до 23 август.

През следващите месеци са предвидени и други инициативи и събития, посветени на каузата за опазването на червеногушите гъски. В началото на септември ще се проведе фестивал на хвърчилата, а през студените месеци ще има и зимен фестивал. В рамките на проекта ще се реализират и нови проучвания за миграцията на вида, както и за факторите, които причиняват намаляването на неговата популация.

Всички тези дейности затвърждават ролята на България като ключова страна в опазването на този толкова рядък и красив вид. Според община Шабла за кратък период от време в региона могат да се концентрират до 70 – 90% от световната популация на червеногуши гъски. Затова е в интерес на всички през краткия си престой у нас красивите птици да се чувстват достатъчно добре, за да могат да се връщат всяка следваща година.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара