Започва месец на рециклирането в българските училища и детски градини
На 18 февруари започва едномесечно състезание по рециклиране, а на 18 март – Световния ден на рециклирането, ще бъдат отличени най-активните и училища и детски градини, които ще получат като награда "шишеяд". Състезанието е отворено за учебни заведения от цялата страна и с него организаторите искат да помогнат на преподавателите да въвлекат децата в теми като разделното събиране, рециклирането и опазването на природата.
Организатор на Месец на рециклирането е сдружение BG Бъди активен, а дейностите са част от кампанията “Искам да съм полезен…Рециклирай ме!”. Учебните заведения могат да се включат като попълнят форма за регистрация и ангажират децата и родителите да събират и носят чисти и смачкани бутилки до 3л.
„С Ден на рециклирането целим да улесним преподавателите за това да се възпитава у подрастващото поколение положително отношение към опазването на околната среда“, коментира Ласка Ненова от сдружение БГ Бъди активен - „Поставянето на Шишеяд или кошчета за разделно събиране е пример за добра практика във възпитанието на навици за разделно събиране на пластмасови отпадъци и ще даде база за бъдещи дейности, свързани с рециклирането. Призоваваме всяка община да намери начин да осигури възможност на децата да изхвърлят разделно своите опаковки в училище.“
Всяко училище, организирало събиране на пластмасови бутилки, върнало ги за рециклиране, трябва да отчете върнатото количество на пункт за рециклиране с кантарна бележка. Училището, събрало и отчело най-голямо количество, се бори за титлата "Герой на рециклирането" и участва за голямата награда Шишеяд. Той ще бъде поставен в двора на спечелилото учебно заведение и по този начин ще ангажира целогодишно деца и родители с темата за разделно събиране и рециклиране.
Организаторите предизвикват участниците да разширят границите на надпреварата и да организират тематичен ден на рециклирането или пък низ от събития, свързани с темата.
"Направете сами своите кошчета за разделно събиране на отпадъците за класната стая – заедно с децата трансформирайте кашони и ги украсете и надпишете! Организирайте работилница за претворяване на отпадъците и вдъхване на втори живот. Използвайте наръчника или организирайте Модно Ревю; Изложба – конкурс; Почистване на двора на училище и др. Изключително важно е да комуникирате Вашето участие в социалните мрежи и останалите комуникационни канали за учебното заведение, следвайки изискванията за отчет."
Миналата година в инициативата се включиха над 100 учебни заведения, като организираха различни еко занимания като почиствания, работилници, активни игри #безотпадъци, модни ревюта и арт дейности от преизползване на отпадъчни материали и събраха над 5 500 кг пластмасови бутилки, които предадоха за рециклиране.
Освен в училищата и градините, "Ден на рециклирането" ще се проведе и в десетки населени места в страната, в които местни общински администрации ще организират инициативи посветени намаляването на отпадъците и рециклирането. Към тях е отправена специална отворена покана от сдружение "БГ Бъди активен", във връзка с участието им в приятелката надпревара за Еко Отговорна Община на България 2024. Повече за надпреварата може да намерите тук.