Запознайте се с първия българин, спечелил престижната стипендия „Йенчинг“ в Китай
Калоян Георгиев е щастливият студент, успял да се класира сред 200 млади лидери от цял свят за място в специалната програма на Пекинския университет. Печели стипендия за академията „Йенчинг”.
Калоян завършва основното си образование в ЧОУ „Меридиан 22”, след това учи в 164 ГПИЕ „Мигел де Сервантес”. Завършва „Международни отношения“ в Лондон. 21-годишният младеж съосновава единствената по рода си менторска програма в България с участието на известни личности от политиката и бизнеса в страната. През 2016 г. е стажант в ЮНЕСКО в Париж. За приема му помагат езиковата подготовка, лидерският опит и погледът върху сътрудничеството между ЮНЕСКО и Китай. Той е първият българин в академията.
„Йенчинг” е част от Пекинския университет и предлага обучение в различни дисциплини - право, икономика, международни отношения и история. Всяка година приема 200 студенти от цял свят, като това са само 2,7% от кандидатствалите! Инициативата започва през 2014 г. с идеята да свърза Китай с останалия свят. Целта на академията е да подготви новото поколение лидери на света. Одобрените студенти получават право на безплатно обучение, пътуване и настаняване, както и с месечна стипендия.
Бан Ки-мун, генерален секретар на ООН (2007-2017), споделя:
„Във време на световни промени, очаквам от студентите на „Йенчинг“ да бъдат в крак с тенденциите и да допринасят към усилията за мир, разбирателство и човешки права.”
Студентите в академията изпъкват с качества, присъщи на млади лидери. Голяма част от тях завършват най-престижните световни учебни заведения. Сред тях са Харвард, Принстън, Йейл и Оксфорд.
По време на своя престой в академия „Йенчинг” задължително се заляга на изучаването на китайски език, както и пътувания из Китай с академична цел. Завършилите получават диплома за завършена магистърска степен от Пекинския университет.
Пекинският университет е най-старата образователна институция в Китай. Китайски политици, общественици и писатели са завършили своето висше образование именно на това място. Академията „Йенчинг” спазва традициите на университета, но и предлага на своите студенти специално подбрани курсове с политическа, икономическа и културна насоченост. Финансирането, достигащо над 500 млн. долара, се осигурява от правителството.
Вероника Василева
2018-05-13 15:56:48 ReplyБи било чудесно по-често да четем подобни статии - за успехите на амбициозни, интелигентни, млади българи, а не само за корумпирани политици и черна криминална хроника. Адмирации!