Защо си струва да инвестираме в стартъп проект?
Всички знаем, че в световната икономика съществува понятието цикличност. Факт е, че се редуват спадове и върхове, кризи и просперитет. И без да сме завършили икономика знаем, че трябва да сме предпазливи в момент на икономическа нестабилност и съответно да бъдем по-смели, когато икономиката е в подем. В какъв момент се намираме сега? Трудно е да се определи, но според много експерти световната икономика е изправена пред нова глобална финансова криза. Една от водещите банки във Великобритания, разположена във финансовия център на Европа, отправи официално предупреждение към своите клиенти, относно опасностите, които предстоят през настъпващата година. В такъв момент всеки трябва да е изключително предпазлив, планирайки следващата си инвестиция. В същото време не трябва да забравяме, че всяка криза създава предпоставки за много нови възможности. В китайския език думата „криза“ е съставена от два йероглифа – единият представлява 'опасност', а другият - 'възможност'.
Независимо дали управлявате корпоративен портфейл в размер на няколко млрд. Щатски долара, в качеството си на портфолио мениджър или се стремите да постигнете по-добра доходност на личните си финанси, добре е да не забравяте една от основните техники за управлението на риска, а именно правилната диверсификация.
Ще прескоча популярните инвестиционни възможности – ценни книжа, недвижими имоти, взаимни фондове, валутни пазари и т.н., за да насоча прожекторите към една група, която набира популярност през последните години – инвестиции в start up компании.
UBER, Dropbox, Snapchat, Pinterest, Instagram – едно от нещата, което обединява тези компании е фактът, че всички те са започнали като стартъп компании.
Исторически терминът “start up” придоби популярност в световен мащаб покрай “dot-com'' балона, когато бяха създадени голям брой компании от този тип. По-късно той започна да се асоциира повече с новосъздадени технологични предприятия, които имат потенциал за бърз и голям растеж. Разбира се, това, че по-голямата част от този тип компании са в IT сектора, не е задължително условие, за да бъде определена една компания като 'start up'.
В стандартния случай, създателите на стартъп компанията имат нужда от финансиране, за да реализират бизнес идеите си. За целта те са готови да се разделят с част от компанията си в полза на бъдещия инвеститор. Обикновено инвеститорите са или бизнес ангели, или инвестиционни фондове. През последните години се формираха доста инвестиционни фондове, чиято основна дейност е инвестиране само и единствено в start up компании. Получаване на финансиране от инвестиционен фонд, не е единственият плюс за една стартираща компания. Освен чисто финансова подкрепа, стартъпите получават и менторство от инвестиционния фонд, както и по-голяма популярност на бизнес идеята си. Това са все неща, от които стартиращите компании имат нужда за успешното реализиране на проектите си.
Инвестирането в стартъп компания има немалко предимства. Но най-важното от тях е възможността да се запознаете лично със създателите на компанията. И не просто да се запознаете с тях, а да имате възможност да осъществявате пряк контрол върху компанията, в която инвестирате. За разлика от инвестициите в акции на международни компании, където имате доста ограничен достъп до информация и почти никакъв контрол върху дейността на компанията, в която сте инвестирали, тук вие ще имате възможност да се превърнете в един от основните акционери.
Къде да открием старъпи, в които можем да инвестираме?
Често екипите на стартъп компаниите използват споделените работни места, които набират все по-голяма популярност през последните години. В почти всеки по-голям град в страната има поне едно споделено офис пространство, което най-често се превръща в предпочитана дестинация за стартъп компаниите от IT сектора. Спокойно може да го посетите и да се запознаете с хората от тази сфера във вашия град. Друга възможност е участие в превърналото се вече в традиция събитие „Startup Weekend”. Там в рамките на 54 часа се формират точно такъв тип компании, които имат за цел да създадат работещ прототип на иновативна идея. Задължително преди да решите да инвестирате в даден start up проект трябва да се запознаете добре с екипа, който стои зад идеята. Това е много важно, тъй като ключов фактор за успеха на всеки стартъп проект са две неща – бизнес идеята и екипът, който стои зад нея.
Инвестицията в стартъп компания притежава няколко характеристики, които трябва да знаете. На първо място тя е с изключително висок риск. Средствата ви не са гарантирани и можете да ги изгубите изцяло. Различни проучвания показват, че приблизително 90% от новосъздадените компании фалират още първите години. Друга характерна черта на този тип инвестиция е, че не е ликвидна. За разлика от инвестицията в акции на голяма компания, инвестирайки в стартъп, би било много трудно да си възстановите парите в кратък период от време, ако имате нужда от тях.
Имайки предвид всичко казано дотук, е добре да обобщим, че инвестициите в стартъп компания са една интересна алтернативна възможност, с която можем да постигнем изключително висока доходност. Но едновременно с това, трябва да сме запознати с всички рискове, които крие подобен тип начинание. Добра идея би било да инвестираме заедно с други инвеститори, като по този начин бихме споделили риска. Също така можем да потърсим стартъп компания в сфера, в която ние имаме личен опит. По този начин, освен финансиране, бихме могли да предоставим и ноу-хау.
Автор на статията е Георги Минчев – управляващ съдружник в Minchev Consulting Group. Магистърска степен по "Счетоводство и контрол" от ИУ-Варна. Придобити следдипломни квалификации в САЩ и Великобритания в сферата на счетоводството и мениджмънта.