Успелите

Защо пукането на балончета e толкова удовлетворяващо?

Миналата седмица на профила ми в Инстаграм питах хората дали биха искали да напиша статия за bubble wrap-a и защо пукането на балончета носи такова удоволствие. Отговорите бяха предимно положителни, а най-подходящият ден за това е днес, тъй като в САЩ са много сериозни на тема bubble wrap и имат национален празник (добре де, може би не чак празник), посветен на интересното откритие. Най-трудната част от тази статия се оказа как точно се превежда bubble wrap на български. Според Гугъл - балонна обвивка (обвивка с балончета), балонно фолио (фолио с балончета), балонна опаковка (опаковка с балончета). По-надолу най-вероятно ще използвам всички тези думи, както и английската, с която съм свикнала. Но смятам, че на всички става ясно за какво точно говоря.

Кратка история на обвивката с балончета

Всички най-интересни изобретения според мен са случайни или плод на "провал". В това отношение опаковката с балончета не прави изключение. Откритието принадлежи на Алфред Филдинге, съавтор на продукта, който впоследствие ще бъде патентован през 1960 г. под името Bubble Wrap, заедно със своя бизнес партньор Марк Шаван, швейцарски химик. Те се опитват да създадат текстуриран тапет като поставят две парчета пластмасова завеса за душ през машина за топлинно запечатване, но биват разочаровани от резултатите - получават лист филм с уловени въздушни мехурчета. За щастие на всички нас, двамата изобретатели не отхвърлят напълно иновацията като провал и започват да мислят за приложението ѝ. Измислят много такива, но чак година след патента започват да го използват като опаковачен материал, което води до революция в превозването на товари.

Психология на пукането на балончета

За мен пукането на балончета има два аспекта - физическото действие, което извършвам с ръцете си, и звукът от постигнатото (пук-пук). Разбира се, аз съм един от милиони или милиарди хора по света, които щом получат продукт, обвит в балончета, първото нещо, което правят, е да започнат да ги пукат. Синът ми, който още няма 4 години, прави абсолютно същото от съвсем малък, което показва, че балончетата ни привличат от първия момент, в който ги видим.

В началото на 1990-те години психологът Кейтлин М. Дилън публикува изследване в журнала Psychological Reports с открития по темата. Според него пукането на балончета е свързано с "успокояващата сила на докосването" - както някои хора стискат антистрес топка, а по-религиозните въртят мънистата на броеницата между пръстите си. Дилън добавя, че да държиш ръцете си заети с малки проекти като ръкоделие се счита за релаксиращо и предполага, че "атакуването" на лист с балончета може да работи по същия начин.

От друга страна, нервни движения като почукване с пръст или поклащане на крак - или пукане на балончета! - са начини за освобождаване на мускулно напрежение, което помага за намаляване на чувството на стрес. В някои случаи тялото отделя допамин (хормонът на щастието) и това ни кара да се чувстваме толкова удовлетворени, след като сме приключили с балончетата.

Пукането на балончета се свързва и с "мърдането". Някои от нас клатят крака си, докато слушат, други рисуват в ъглите на листа, докато си водят записки, трети щракат с химикалката отново и отново. И докато едни смятат тези действия за разсейващи, всъщност е доказано, че те увеличават времето, в което можем да задържим вниманието си. Според проучване, след като са пукали лист с балончета, хората се чувтват по-съсредоточени.

Да сънуваш фолио с балончета?

Докато търсих информация и изследвах темата, случайно попаднах на тълкуване на сънища и бях доста изненадана да открия, че ако сънуваш bubble wrap, това означава, че имаш проблем и че трябва да внимаваш как се справяш с него. Или този сън подсказва, че търсиш начин да се предпазиш от емоционална болка. Нямам представа дали това е вярно (аз лично съм скептична), но ми се стори задължително да го спомена!

National Bubble Wrap Day - денят на опаковката с балончета

През 2001 г. Джим Уебстър от радио Spirit 95 WVNI в Блумингтън, Индиана, дава началото на деня на опаковката с балончета. Има много варианти за празнуване - аз съм голяма фенка на нетрадиционните празници (начело с 14 март, Деня на числото ПИ!) и няма да пропусна този повод! Един от класическите начини (според мен поне) е да навиеш лист с балончета и да го завъртиш в противоположни посоки, за да се получи голям пукащ ефект - наслада за ушите! Но не ме оставяй аз да ти казвам какво да правиш - сигурна съм, че ще измислиш как да отбележиш последния понеделник на януари!

Екологични алтернативи на опаковките с балончета

За съжаление, въпреки удоволствието от пукането на балончета bubble wrap-а е вид пластмаса и отпадък, който замърсява планетата. И макар че за момента като потребители често не избираме как да бъдат опаковани стоките, които получваме, е добре да сме наясно с отпечатъка, който този вид материал оставя върху планетата. Ако си доставчик или производител, който опакова чупливи продукти във фолио с балончета, може да разгледаш тези 7 еко алтернативи, които щадят планетата и вършат същата работа.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара