Успелите

Защо са ни хартиени учебници?*

*Лично мнение на Петър Нефтелимов

Сигурно вече си разбрал от останалите медии или социални мрежи каква е новината на деня? Е, и мен, с отварянето на Интернет със сутрешното кафе, ме заваляха новини и коментари по повод "новите учебници". Те вече са два вида – едните са братя на черно-белите телевизори, а другите са с последната мода 4K HD…  или поне така би казало едно дете, което няма дори първи клас, не смяташ ли? Не мислиш ли, че днешните деца са много по-умни от нас самите? Колкото и да се бием в гърдите, че не е така, грешим! Всички те (децата ни) са на ЕДИН КЛИК разстояние от ВСИЧКО.

Учебниците… те къде са в нашето забързано ежедневие и имат ли бъдеще? Държа да уточня, че в тази статия не става дума за книгите и научната литература, а за учебниците, по които се преподава в училищата.

Някога питал ли си децата колко пъти в годината отварят учебниците си вкъщи?

Освен ако учителка не им каже за домашно (ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!) да отворят дадена страница да я прочетат или наузистят (по-вероятно) за утре. Е, така казано и аз бих го направил, несъмнено! Още повече, ако в края на часа това ще ми донесе така ценната шестичка… (по темата ми за оценките, които не се ядат, може да прочетеш тук).    

Но! Както пише в началото на статията, това е лично мое мнение и затова ще кажа, че аз някъде от 5-и или 6-и клас не съм чел/учил от учебници. А сега съм вече 3-ти курс в университета и уча биотехнологии, дори мога да кажа, че съм отличник (макар че оценките не са мерило, разбира се). Но знам, че ти сега се учудваш – как аз не ползвам учебници? (Дори вече при вида на учебник сърцето ми се свива.)

Тук идва въпросът: Каква е ролята на учителя/преподавателя, щом аз ще си чета/уча от учебници?

Може би съм уцелил и все още уцелвам най-добрите учители. В това не мога да съм сигурен. По-скоро вярвам в това, че всеки от тях е знаел защо е там, а именно - ДА УЧИ! Благодарение на тях на мен не ми се е налагало да отварям учебник, защото не съм разбрал нещо или защото изобщо не е предадено. Всеки един от тях се е подготвял предварително, избирал е най-подходящите подходи, инструменти и материали, за да е готов, когато дойде часът, да научи мен/нас на всичко по програма, дори и на повече...  

Интересно: Сега, когато отиваш на някоя лекция, от вратата дават ли ти някакъв учебник (тухла) или си там, за да чуеш наученото от лектора? Също така в миналото, в книжовните школи и килийни училища, имало ли е учебници?

Да не говорим също, че с тези хартиени учебници (вече всяка година се издават нови и нови), правим лошо на нашата природа. Дървета, а с тях и кислородът ни отива на кино, а с това и животът ни… В тази връзка ти препоръчвам да гледаш с цялото си семейство анимационния филм Лоракс (The Lorax). Ще разбереш защо.

Заглавна снимка: shutterstock

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара