Успелите

Защо за една нощ се появиха розови табели от противогази в 4 града?

Представи си следната картинка: Нямаш 30 години, живееш прекрасен живот със стремглаво развиваща се кариера, радваш се на лъчезарно семейство, приятели и любов и... имаш белодробни проблеми. Принуден си да загърбиш щастливия живот в името на оцеляването. Защото да живееш в България се оказва рисковано за живота ти.

Защо трябва да е избор, който ни се налага да правим? Нима тази тема има две мнения? В този ред на мисли, добре е да се знае, че:

  • В България случаите на преждевременна смърт се изчисляват на 13 700 - Данните са от 2013 г. За сравнение в Австрия, която има население с 1.2 млн повече от България, случаите са 6 960. Излагането на ФПЧ2.5* е причинила около 467 000 случаи на преждевременна смърт в 41 европейски страни;
     
  • България е на трето място в Европа по замърсяване с ФПЧ2.5 - Средната годишна концентрация е 24,1 μg/m3;
     
  • Замърсяването на въздуха е най-големият екологичен здравен риск за Европа;
     
  • Мръсният въздух увеличава броя на дихателните, сърдечните и раковите заболявания с краткосрочни и дългосрочни здравни последици;
     
  • ФПЧ могат да причинят или да влошат сърдечносъдови заболявания, астма и рак на белия дроб - През 2014 г. около 85% от градското население в ЕС е било изложено на фини прахови частици (ФПЧ2.5) в нива, считани за опасни за здравето от Световната здравна организация (СЗО);
     
  • Сърдечните заболявания и инфарктът са най-често срещаните причи за преждевременна смърт - 80% от случаите в Европа са свързани със замърсяването на въздуха, заболяване на дробовете и рак на белия дроб са следващите по честота;
     
  • Последиците от замърсяването на въздуха се свързват със здравни въздействия върху плодовитостта, бременността, новородените и децата - Те включват негативни влияния върху развитието на нервната система и познавателните способности, които на свой ред могат да засегнат представянето в училище и по-късно в живота, като доведат до по-ниска продуктивност и качество на живот. Също така излагането на замърсен въздух се асоциира със нарастващите случаи на диабет тип 2 при възрастни и може да е свързано със затлъстяването и деменцията.

Докато мръсният въздух е вреден за цялото население, някои хора страдат повече, защото живеят в замърсени територии и са изложени на по-високи нива на замърсяване на въздуха, или са по-уязвими към здравословни проблеми, причинени от такова замърсяване. 

И ето тук идва моментът, в който Greenpeace Bulgaria, За Земята и Destructive Creation обединяват сили в една акция, търсеща най-простото, но и най-ценното - чист въздух. В желанието си да дишат спокойно, те инсталираха 4 табели** облечени в противогазови маски на влизане в 4 известни с мръсния си въздух града: София, Стара Загора, Русе и Гълъбово. 

Фокусирахме се върху тези градове, защото там проблемите с качеството на въздуха са изключително сериозни, споделя Теодора Стоянова от Greenpeace.

От нея разбираме какви са конкретните проблеми с въздуха на 4-те града:

  • Гълъбово се намира в непосредствена близост до въглищни централи и периодично бива обгазен със серен диоксид (SO2), особено през зимните месеци (но не само).
  • София има сериозен проблем с качеството на въздуха основно заради транспорта и горенето на нискокачествени горива (въглища и мокри дърва) и отпадъци.
  • Гражданите на Русе са много чувствителни към качеството на въздуха. През последните години въздухът в града се замърсява от индустриална дейност и битовото отопление.
  • Стара Загора е в близост до въглищния център на страната - сред основните източни на замърсяване са битовото горене, индустрията и транспорта.
     

Destructive Creation пък ни споделиха, че акцията/турнето не е за да атакуваме който и да е, а да подкрепим тези, които се борят за нормален въздух. Ако някой си затваря очите за липсата на нормални условия за живот в големи градове - то ние вече не сме част от тях.

Ето и малко статистически данни от "За Земята", които сме в състояние да променим с малки усилия:

За Uspelite.bg чистият въздух в странта винаги е бил сред каузите, които подкрепяме безусловно. Проекти като този на Greanpeace, За Земята и Destructive Creation вярваме, че имат нужда от висока гласност и обществен интерес. Ето и няколко примера колко хора работят за редуцирането на замърсителите:

За жалост този проблем все още среща трудности по пътя, а почасовите данни в София от нова проверка на въздуха остават мистерия.

Чистият въздух е мисия на всички ни.

Иначе просто #неседиша.

*Фините прахови частици са част от атмосферния прах.

**Табелите пред 4-те града са реализирани с подкрепата на Лесоцентър.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ирина Христова

Графичен и уеб дизайн, Facebook и Instagram на Успелите. Усмивката на екипа. Със смели колажи и свежи арт хрумвания Иринка придава игривост на сериозните послания в сайта. Влюбена в морето, небето и всичко между тях.

Оставете коментар

0 коментара