Застрашеният египетски лешояд за поредна година се завърна в Провадия
Двойката египетски лешояди, която от близо 10 години гнезди в скалите над Провадия, се завърна в своя дом преди две седмици.
Египетските лешояди, които гнездят в скалите над Провадия, се завърнаха за поредна година. Птиците строят гнездото си, а в най-скоро време се очаква женската да снесе първото яйце. От 2012 г. насам те са отгледали 12 малки. Завръщането им в Провадия се дължи на благоприятните условия на мястото. Орнитологът Владимир Добрев споделя, че там се чувстват сигурни и защитени. Също така се връщат на мястото, където са родени, което е индикация за някакъв вид памет.
За поредна година птиците могат да бъдат следени на живо благодарение на камерите, поставени от Българското дружество за защита на птиците.
Египетският лешояд е застрашен вид по целия свят. На Балканския полуостров са останали само 50 двойки. В България има 24 птици от този вид – в Провадия, Природния парк Русенски Лом и по долината на река Арда в Източните Родопи.
Египетският лешояд (Neophron percnopterus) е най-дребният от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. Размахът на крилете му е до 180 см., а дължината на тялото – 60 - 70 см. В полет може да се сбърка с белия щъркел, от който се отличава по клиновидната опашка и късите крака и шия. Гнезди основно на скали и скални стени и живее близо до хората. Моногамен вид, който в Древен Египет се е смятал за символ на родителските грижи. Ако загуби половинката си, намира нова, за да продължи размножаването си.
Той е уникален и със своята интелигентност и е една от малкото птици в света, която използва сечива. Освен в Европа видът е разпространен в Африка и Азия.
Снимка: Калоян Христов