Завръщане! Ловни соколи отново гнездят в България
Ловният сокол се завърна като гнездящ вид на територията на страната ни. Двойка ловни соколи са отгледани в Спасителния център "Зелени Балкани" и пуснати на свобода.
През 2015 г. гнездящата днес двойка е пусната на свобода. Под наблюдението на специалисти, двойката е успяла да създаде поколение: две малки, които вече са напуснали гнездото.
Излюпването на двете малки е крачка напред към съхраняването на този ценен и защитен вид. В глобален мащаб видът на ловния сокол е световно застрашен. Човешката намеса е довела до намаляването на популацията му. У нас този вид е включен в Червената книга.
Гнездящата двойка е първата у нас за десетилетие.
В Определителя за птици на Българското дружество за защита на птиците пише за този вид сокол:
Описание:
Дължина на тялото: 47 – 55 см
Размах на крилата : 105 – 129 см
Най-едрият сокол в България. Горната част на тялото и крилете са кафяви, гърдите и корема са светли с тъмни напетнявания, гащите са тъмни. Подкрилията са с по-светла предна част и по-тъмна задна, контрастираща с по-светлите махови пера.
Главата е светла с ясно изразена по-светла вежда и тънък тъмен „мустак“. Младите са с по-тъмно оперение и по-силно напетнени отдолу.
Храна и местообитания:
Храни се с лалугери, мишевидни гризачи и различно едри птици. Обитава открити места в близост до скални масиви и гори, често пасища и земеделски земи.
Гнездене:
Гнезди в скални ниши и в стари гнезда на други птици на дървета. Снася 3-6 яйца, има едно поколение годишно в периода март-юли.
Повече информация за този вид птица може да откриете ТУК.
Снимка: Читател