Успелите

Жеравна и фестивалът - миг безвремие

Родени сме на една древна и кръстопътна земя, във време на непрестанни промени, забързани дни и безспирно вървене нанякъде, незнайно къде. Забравяме кои сме, кои са корените ни и рядко успяваме да поемем глътка въздух, да почетем паметта и делата на дедите си. Да разберем повече за техния начин на живот. Опитваме се да вплетем корените си, а те се разплитат, под натиска на забравата.

И точно, когато си мислим, че няма как да се върнем години назад, че не разполагаме нито с време, нито с вълшебни предмети, се появява едно събитие. Събитие в средата на лятото, за което мнозина с нетърпение се подготвят от зимата.

Международният  фестивал на фолклорната носия в Жеравна - скок назад във времето.

Фестивал, които гъмжи от народ! - момичета, момчета, родители с деца, баби и дядовци. Фестивал, пълен с хора, избягали от всяка суета, за да облекат народна носия. Да танцуват хора, ръченица,  покрив да бъде небето,  а чувството за единство да бъде възобновено.

Фестивал, в който се забранява внасянето на предмети от външния свят, предмети, към които твърдим че сме пристрастени, а отидем ли - сякаш нямаме нужда от тях, защото на това място действителността е безумно красива.

История на фестивала

Годината е 2005.  Събитието - сватбата на известния Христо Димитров - продуцент, режисьор и хореограф на Национален фолклорен ансамбъл „Българе“. Той и неговата съпруга - фолклорната певица Албена Вескова, си казват „Да пред 400 близки и приятели - всички облечени в народни носии, по старинен български обичай, в местност на Тетевенския балкан.

Народът е впечатлен от сватбения ден на двамата влюбени, а те, заедно със свои партньори и съмишленици, решават да създадат събитие, което ще позволи на всеки българин да направи скок във времето.

Търсят място, което да носи автентичната възрожденска атмосфера. Да омайва с красотата си, да бъде удобно за всеки българин и гост на страната ни. И го намират! - Жеравна, едно кътче от земния рай.

Началото

Годината е 2008, а организаторите сключват договор с община Котел, който е с трайност 30 години. Той гарантира, че местността Добромереца и нейната красота ще продължават да приемат гостите години наред.

Мнозина се питат „Дали наистина фестивалът ще съществува ... дори и тогава?“, а статистиката показва, че за разлика от 2008 година, където посетители и участници са близо 800 човека, до 2015 бройката надминава 15,000 участника.

Важно е да се спомене, че това увеличаване се получава чрез положителната емоция, предавана от уста на уста, а в последните години с помощта на фейсбук и групата на участниците.


Фестивал или дни на вълшебство?

Хора, пренесени в миналото или българи, които вплитат корените си към дългата нишка на живота?

Три дни или миг на безвремие...

Жеравна и фестивалът - българското ще се съхрани.


Фестивалът трае три дни - петък, събота и неделя, като провеждането му е предпоследната седмица на август

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Гергана Ватова

Вярвам, че светът принадлежи на добрите хора. Търся чудеса. Спохождат ме вълшебства! Умело забърквам всякакви каши... Не познавам думата "скука".

Оставете коментар

0 коментара