Зимен К2 без О2: Как Нимс и деветимата му сънародници пренаписаха историята на алпинизма
Кой ще бъде първият, стъпил на върха и изпреварил всички останали? Кой ще влезе в историята като осъществилия небивалото, нечуваното или немислимото до момента? Какви ли не форми намира десетилетното съревнование във високата планина между водещи алпинисти от Европа, Америка, Океания, Източна Азия. На 16 януари 2021 година обаче историята беше пренаписана с причудливо автентичен, но напълно закономерен обрат. С общия почерк на десетима непалци, наречени "няколко шерпи" в национален ефир по време на интервю с единствения българин близо до мястото на събитията - д-р Атанас Скатов. В края на статията можете да прочетете за най-големия български успех на К2 и да гледате видеозапис от изкачване на върха.
Първото зимно изкачване на К2 в историята е дело на Нирмал Пурджа - Нимс, безспорният лидер, единствен преминал по маршрута без кислород, Гелие, Сона, Мингма Давид, Мингма Джи, Мингма Тензи, Пем Чири, Дауа Темба, Кили Пемба и Дауа Тензинг. Вторият по височина връх в света е считан за най-трудния осемхилядник със своите 8611 метра надморска височина и достигането му в свирепи зимни условия изглеждаше абсолютно невъзможно до онзи ден.
Непалският отбор възхити целия свят не само с уникалното си постижение, а и с решението да се изчакат и съберат на десет метра под върха, за да изпеят химна на Непал, стъпвайки всички заедно на Чогори - висока и магична планина, както се превежда местното название на К2. Магичното в примера на непалците - стоически да потърпиш на метри под върха въпреки екстремния студ от -50 градуса, риска от измръзване на крайниците и дори смърт.
Първоначално непалците дори са били разделени в няколко конкурентни отбора, но сами избират да се обединят в прослава на страната си под К2. В крайна сметка изкачването продължава цели 16 часа, а планината Каракорум приема всичките си десетима синове на най-високата си точка точно в 16:58 местно време - цели три часа по-късно от предвиденото. Опасното и рисковано слизане на непалците е по тъмно с помощта на челници и завършва успешно същата нощ в лагер 3.
"Ние го направихме! Повярвайте ми, направихме го - небивало досега пътешествие до върха! Това е най-великото постижение в историята на алпинизма и отличен пример на отборната работа. Благодарим на планината, че ни позволи да я изкачим", споделя минутки след изкачването ръководителят на непалската експедиция Чанг Дауа, останал в базовия лагер. Той е най-младият алпинист, изкачил всички 14 осемхилядника в света.
Лидерството невинаги се отнася към това, което лично искаш. Ключово е да създадеш вдъхновяваща визия. Решението да атакуваме върха, беше трудно - несъмнено едно от най-тежките изкачвания някога. Имаше моменти, в които алпинисти от отбора бяха на косъм от отказване заради екстремния студ. Всеки обаче се вложи до лимита на възможностите си с едничката обща цел - да стъпим на К2 през зимата, да преодолеем последното велико предизвикателство в алпинизма с позитивна сила и чест. Досегът до върха насред чистата, екстремна сила на Майката Природа беше много вълнуващ! Благодарим на хората по целия свят за подкрепата, която запали огън в гърдите ни!
Думите са на Нирмал Пурджа, който за по-малко от година се превърна в абсолютна легенда на световния алпинизъм с постижения, които едва ли скоро ще бъдат повторени. Всъщност може би никога няма да бъдат подобрени. Доскоро недостъпният зиме К2 взима по една жертва на всеки четирима души, достигнали върха, а феноменалният непалец го изкачи без помощта на допълнителен кислород. На космическата височина от близо 9 километра над морското равнище кислородът е около три пъти по-малко от необходимото количество. Кислородният глад забавя движенията и мисълта и неслучайно над 7500 - 8000 метра човек се намира в "Зоната на смъртта". Организмът не е приспособен да оцелее особено дълго без допълнителен кислород в тези екстремни условия, а животът на алпинистите зависи от това дали и колко бързо ще успеят да слязат достатъчно ниско.
Безопасността на отбора ми винаги е била топ приоритет за мен. Водил съм над 20 успешни експедиции и всички участници се завръщат долу вкъщи, както са тръгнали нагоре - живи, без измръзнали и ампутирани пръсти и крайници. Предприех добре премерен риск и се изкачих без кислород. Увереността в силите, способностите и опитът ми от 14-те изкачвания на осемхилядниците ми помогнаха не просто да вървя с темпото на останалите, но и да водя групата.
Нирмал Пурджа - Нимс изуми света още през 2019 година, когато постави рекорд за най-бързо изкачване на всички 14 осемхилядника в рамките на едва шест месеца. Допреди това най-доброто постижение беше дело на корееца Ким Чанг Хо, сторил същото за седем години, десет месеца и шест дни. По-важен от десетте рекорда на Нимс и забележителните цифри зад постигането им е вятърът на промяната във високата планина. Непалците вече не са просто шерпите, обслужващият персонал или носачите, които години наред обезпечаваха изкачванията на платежоспособни алпинисти и туристи. Днес те са безспорната най-голяма сила на картата на световния алпинизъм.
"Шерпите доказаха, че са способни на всичко, поне когато става въпрос за надморска височина. Този велик подвиг на К2 е постигнат навръх стогодишнината от първата експедиция до Еверест. През 1921 година шерпите са просто носачи и слуги на британците, които се опитват да завладеят и третия полюс, след като вече са завладели първите два." - Райнхолд Меснер.
Историческата експедиция под К2 тази зима включва 60 алпинисти от най-различни държави - Чили, Румъния, Италия, Полша, Словения, Гърция, Великобритания, САЩ, Испания, Нидерландия, Финландия. Сред участниците е и българинът д-р Атанас Скатов. В интервю за националните медии той сподели, че е достигнал лагер 2 на 6600 метра, но по думите му не се е чувствал достатъчно силен и е слязъл обратно в базовия лагер, където ще остане през следващите десетина дни заради силния вятър. Скатов и останалите алпинисти в базовия лагер се надяват на прозорец с добро време и шанс да атакуват върха - нещо, което ще е възможно благодарение на положените от непалците парапети (въжета) до върха.
"Има много случаи, в които алпинисти претендират за безкислородни изкачвания, но се изкачват по прокарания от нас път и фиксираните от нас въжета. Дали това е честно, както питат някои? За мен никога не е било от голямо значение и все още не е. Служил съм в британските специални части и съм видял какво ли не, без да вдигам много шум. Въпрос на личен избор. Природата и планините са за всички", пише Нирмал Пурджа.
За съжаление, зимният порив към К2 вече доведе и до първата жертва, след като испанецът Серхи Минготе претърпява падане в продължение на 700 метра, слизайки от лагер 1 към преден базов лагер. Лидерът на тима, в който е и Атанас Скатов, си бе поставил за цел да осъществи най-бързото безкислородно изкачване на 14-те осемхилядника. Успя да стъпи на десет от тях.
Преди подвига на Нирмал Пурджа и компания историята познава няколко неуспешни опита за зимни изкачвания на К2. Първи, разбира се, опитват поляците, чиито дълбоки традиции в зимния алпинизъм ги окуражават в съвместна експедиция с канадци и британци през 1987 - 1988 година. Неуспехът им отново се повтаря 15 години по-късно, а последната полска атака идва през 2017 - 2018 година, когато достигат 7600 метра надморска височина.
Първото изкачване на К2 в далечната 1954 година е дело на италианците Акиле Компаньони и Лино Лачедели, което обаче се запомня със зловещо противоречие, граничещо с безчестие. Двамата италианци нарочно заблуждават колегата си Валтер Бонати и пакистанския шерп Амир Мехди. Бонати и Мехди имат задача да оборудват щурмовия лагер 4 на 8000 метра височина с кислородни бутилки за планираното изкачване на намиращите се в ниското Компаньони и Лачедели. Последните обаче предварително са преместили локацията на лагера още по-нависоко, за да е невъзможно Бонати и Мехди да го достигнат и да дръзнат да атакуват върха.
Италианецът и пакистанецът прекарват кошмарна нощ на открито при температура от -50 градуса и надморска височина от 8100 метра. Оцеляват по чудо, а впоследствие всички пръсти на краката на обутия с обикновени армейски ботуши Мехди са ампутирани. Той никога не се катери отново, а измамата и несправедливите обвинения срещу Бонати са разкрити чак през първото десетилетие на новия век, когато Мехди вече е покойник.
Първото българско изкачване на К2 е осъществено от Боян Петров през 2014 година. Тогава в рамките на по-малко от 100 дни най-успешният български алпинист до момента изкачва без помощта на допълнителен кислород цели три осемхилядника - Кангчендзьонга, Броуд Пик и К2. Легендарният тиролец Райнхолд Меснер - първият човек, изкачил всички 14 осемхилядника и Еверест без кислород - определя стореното от Боян като "вероятно най-голямото постижение в историята на българския алпинизъм."
Източници на снимките: www.boyanpetrov.com, www.bbc.com, Facebook, YouTube