Успелите

Златен медал за Мария Гроздева от Световната купа! Очаква я седмо участие на Олимпийски игри!

Най-добрата ни състезателка по спортна стрелба Мария Гроздева постигна поредна победа в кариерата си и исторически успех за страната! Тя спечели златния медал в дисциплината 25 метра спортен пистолет на състезанието за Световната купа по спортна стрелба в Пекин (Китай) и за седми път си осигури участие в олимпийски игри!

Гроздева влезе с 6-ти резултат на финала (587т.), а първа бе Моника Карш (Германия) с 593т., с една точка под световния рекорд на друга българка - Диана Йоргова. В решаващата част на състезанието Мария Гроздева повежда пред останалите с резултат от 36 точки, което ѝ носи победата. На второ място завърши унгарката Вероника Майор с 35т., а трета - Анна Коракаки от Гърция с 30т.

С тази победа Гроздева ще запише 7-о участие в олимпийски игри (Токио 2020г). Досега от тях състезателката ни има два златни и три бронзови медала. Успехът ѝ е исторически за страната, защото Гроздева е първият български спортист, който успява да подобри постижението на Йордан Йовчев от шест участия в олимпийски игри.

Осемкратната ни световна шампионка постига най-висок успех с класирането си на 4-о място на световното първенство в Лахти (Финландия) през 2000г. Притежателка е и на олимпийски и европейски рекорд на малокалибрен пистолет.

В състезанието взеха участие още две българки - Антоанета Бонева, която остана 18-а с 582т, и Мирослава Минчева - 44-а с резултат от 574т.

Снимка: iNews.b