Знаете ли колко паметника на Васил Левски има по света?
Васил Левски е най-обичаният българин. На него са посветени песни, стихотворения, разкази, легенди, именувани са улици, булеварди, села, гари, отбори, стадиони, издигнати са паметници. Думи не стигат на нас, българите, да опишем любовта си към този наш национален герой. С тази статия няма да търсим причините за неговото силно влияние върху психиката на българина чак до днес. С тази статия ще се запознаем с факти, за които едва ли се замисляме, докато „прелитаме“ от ден на ден.
В България са познати 135 паметника на Васил Левски. Имайки предвид огромната ни почит към него, това число изглежда напълно логично. Нещото, което ме учуди е броят на паметниците на Дякона извън граница.
И той е впечатляващ – 24, като най-много има в САЩ, Молдова, Сърбия и Румъния.
Ние, българите, обичаме да внасяме уют там, където отидем. Не е тайна, че много наши близки и познати напуснаха страната ни, за да осигурят на семействата си по-добър живот. Да си далеч от Родината, в която си прекарал детството си, каквото и да е било то, е тежък опит. Помня, че когато бях в Щатите, макар и за малко, сърцето ми се разтапяше, когато видех български стоки в магазин или български надпис, музика, реч.
Бюст на Васил Левски в Париж.
Апостолът Васил Левски е символът ни за свободата и надеждата. Паметниците в чужбина не са просто носталгия към родното. Те са надеждата, че един ден нашата България ще бъде в истинския смисъл на думата „свободна“. Днес вече няма турско иго, но има друго: политико-икономическо. Днес живеем в свободни общества с поробени души. Души, забравили кои са и каква сила имат. Души, чакащи спасението, без да осъзнават, че ние, всички заедно, сме спасението.
Може би зад този акт на почит и преклонение към светлата памет на великия ни революционер по целия свят, стои този наш блян да видим България такава, каквато е искал Апостолът да я види – силна, обединена и свободна. Дали е случайна легендата за Хан Кубрат и синовете му, когато им казва:
„Разделите ли се, ставате слаби и ще бъдете покорени лесно от всеки враг, знайте, че силата се крепи на единството!“
А сега нека се запознаем и с всички места по света, на които е издигнат паметник на най-обичаната личност от българската история:- Аржентина, Буенос Айрес, на Barrancas de Belgrano - бюст-паметник;
- Аржентина, Лас Бренас - паметник;
- Белгия, Брюксел - барелеф на входа на консулската служба на българското посолство;
- Гърция, Солун - пред българското генерално консулство, бюст-паметник;
- Канада, Торонто - българско генерално консулство, барелеф;
- Кипър, Никозия - барелеф на оградата на българското посолство;
- Куба, гр. Сиенфуегос - паметник пред завод „Васил Левски”;
Паметник на Васил Левски в Куба
Снимка: Тодор Кузманов - Република Македония, Скопие - барелеф на сградата на Българския културен център към посолството;
- Молдова, Кишинев - барелеф на сградата на българския лицей “Васил Левски”;
- Молдова, Приднестровие, с. Паркани - бюст-паметник;
- Молдова, Твърдица, барелеф-паметник пред двореца на културата;
- Румъния, Букурещ, парк „Херастрау“ - бюст-паметник;
- Румъния, с. Еникьой, Тулчанско, Северна Добруджа където Левски е бил учител и псалт в българското тогава село - открит на 6 юли 2011 г. барелеф-паметник в центъра на селото, на стената на старото училище, днес в двора на новата църква;
- Румъния, Турну Мъгуреле - паметна плоча, до централния хотел на главната улица;
- САЩ, Вашингтон, окръг Колумбия - бюст-паметник пред „Посолството на България;
- САЩ, Чикаго - на 26 декември 2014 г. е открита паметна плоча в двора на църквата Света София” в предградието на Чикаго – Дис Плейнс. Инициатор и организатор за направата на плочата е българинът Любомир Мицев, който заедно с финансовата помощ на свои съмишленици осъществява идеята.
- САЩ, Чикаго – триметров паметник на Апостола, открит през 16 май 2015 година през българската църква „Св. Иван Рилски“. Инициатор е 61-годишният строител от гр. Ахелой Милчо Томов;
- Сърбия, Белград, парк “Ташмайдан” в центъра на града - барелефи-паметници на Васил Левски и Георги С. Раковски върху морена, масивна, докарана от Витоша;
- Сърбия, Западни покрайнини, Босилеград - бюст-паметник в центъра на града;
- Сърбия, Западни покрайнини, Цариброд - бюст-паметник в центъра на града, между съдебната палата и общината открит на 19.02.2014 от българския министър-председател и др. официални лица;
- Украйна, Запорожка област, Бердянск - бюст-паметник;
- Украйна, Одеса, Всеукраински център на българската култура - бюст в сградата;
- Франция, Париж - барелеф на Левски на сградата на българското посолство;
- Япония, Токио - барелеф-паметник в българското посолство, открит на 8 април 2012.
„Всичко се състои в нашите задружни сили.“„Всичките неразбории, зависти, укори, които произлизат, повечето от глупостта, са причина за разделянето на един народ.“
„Не се полъгвайте, че тези които държат парите държат и бъдещето ви, защото тези пари те са ги взели от вас, а вие им се кланяте и ги въздигате.“
„Трябва да се жертва всичко, па и себе си.“
Един стар комита
2016-05-28 19:28:00 ReplyВ Букурещ, на един от централните булеварди, докато търсех бул. "Христо Ботев", попаднах на една плоча, на която пишеше, че в тази сграда Левски е получил заповедта да започне устройването на революционни комитети. Но мисля, че нямаше барелеф на него самия. През това време моите познати бяха в на-големия северен парк на Букурещ, не помня как се казва - сигурно е същия, но там случайно се бяха натъкнали на паметник на Ботев, беше забавно съвпадение. В крайна сметка намерих и бул. "Христо Ботев".
ЕТО! Намерих тук снимка. Барелефа май е счупен:
http://poblizo.com/?p=19848
Даниела Колева
2016-05-28 23:22:19 ReplyБлагодарим ви за интересното включване! Паркът се казва Херастрау и е включен в статията. Дори и да няма образ на Левски мястото, за което говорите, самата плоча също може да се счете за "паметник".