Знаменитости надничат от стените на къщите в авангардното село Старо Железаре
Световни знаменитости, политици, актьори и певци надничат от стените на родните огради и къщи на жителите в село Старо Железаре. Кой е казал, че на село е скучно? В Старо Железаре усилено кипи авангарден труд.
Български художник води всяка година студентите си от арт университета в Познан, за да рисуват по стените на къщите в селото. Студентите опознават съдбите на местните, като се опитват да ги усмихнат с хумора си. Цяла бригада от творци, въоръжени с боя и четки, преобразяват облика на овехтелите стени. Жителите чакат на опашки с нетърпение стените на къщите им да бъдат изписани с потрети на световни знаменитости или пък с техните собствени ликове. А туристите напират за снимки с Мая Манолова и Барак Обама, с принцеса Кейт и баба Пенка от Старо Железаре.
"Има списък на желаещите, направихме го още в началото на август, когато много сгради в Старо Железаре се превърнаха в уникални обекти благодарение на стенните рисунки на художника Венцислав Пирянков. Няма друго подобно място в света! Освен истинско културно събитие, това е голям шанс селото ни да се съживи. Къщите ни се сдобиват с неповторима украса, което вече води много туристи тук!", разказва кметът на селото Илия Тонов.
Потрети на световни политически лидери от края на миналия век и от най-ново време украсиха това лято стените на къщи и обществени сгради в Старо Железаре. Рамо до рамо стоят Христо Стоичков и Брад Пит, Стефка Костадинова и Леонардо ди Каприо. Къде другаде би могло да се срещне това, освен в най-авангардното селце? Световни знаменитости и нашите баби и дядовци на една стена!
"Туристите се спират да разгледат къщите, снимат се. За фестивала на стенните рисунки, който направихме в първата събота на август, бяхме напечатали диплянки с карта на селото, на която са обозначени изрисуваните сгради. Когато дойдат туристи им раздаваме от тези карти. Старо Железаре е малко селце и всеки може за броени минути да открие всичко, което му трябва. Но на туристите им е забавно да се движат по селските улички с карта в ръка и да се изненадват на всяка крачка от познатите лица на известни в цял свят хора и на непознатите образи - местни жители, които ги гледат от стените." разказва още кметът на селото.
Уникалният проект е идея на художника Венцислав Пирянков. Неговите родови корени са в това село. В него се намира и къщата на родители му, която той всяко лято превръща в арт център. Самият Венцислав живее в Познан, Полша. Двамата със съпругата му Катажина имат голяма картинна галерия в центъра на Познан, а Венци, освен че рисува, има и собствена школа за художници.
Жителите на селото са категорични, че Старо Железаре има добър потенциал за туризъм. На неговата територия се намира уникалната тракийска обсерватория, която фондация със същото име се отпива да спаси и развие в туристически обект чрез европейски проект. В селото има доста изоставени къщи. Наследниците на три от тях вече ги стягат като къщи за гости. Старо Железаре представлява хубаво място за селски туризъм.
А на 29 юли от 18.00 часа заедно с организаторите, жителите на селото, медии и гости от България и чужбина, ще бъдат открити причудливите дувари на международния фестивал за стенна живопис в Старо Железаре. Препратката с авангардното изкуство не е случайна, 2017 е юбилейна година – 100 години от Октомврийската Революция, 100 години авангардно полско изкуство, както и 10 години от първата манифестация на авангардистите.
Това издание на проекта, превръщащо Старо Железаре в едно от най-колоритните села на Балканите, се осъществява под патронажа и изключителната подкрепа на фондация „Пловдив 2019“, както и заедно с кмета на град Познан – Jacek Jaskowiak, Института по Славянска филология „Адам Мицкевич“ в Познан и Полския Куртурен Институт в София.