10 ползи от пеенето, или защо да организираме празнично караоке с близките си у дома
Коледните и новогодишни празници наближават все по-бързо и освен замислили се за подаръци (включително и тези вътре в нас) много от нас вече си задават и въпроса как точно ще празнуват през тази така специална година (май в момента е по-добре да я наречем „специална“, отколкото странна).
Мнозина имат трудности при организирането на празненство, плановете отпадат или се променят със скоростта на светлината.
Ако обаче си решил да си отговорен гражданин и да не се струпваш с много хора на едно място, а само с хората, с които съжителстваш и имаш ежедневен контакт, имаме една идея за теб как да разнообразиш празника (дали коледната вечер, или новогодишната вечер, това оставяме на теб да решиш).
Организирай празнично караоке у дома!
Освен че е забавно (и сме сигурни, че ще има доста поводи за усмивки), пеенето носи и редица ползи за здравето.
Да си го признаем. От време на време всеки един от нас обича да си припява някоя мелодия (дали сме добри в това, или съжителстващите с нас са готови да се евакуират бързо, това е съвсем друг въпрос). Явно обаче на подсъзнателно ниво знаем, че пеенето, освен позитивно действие, носи със себе си и нещо здравословно, пишат от Healthline.
Всъщност има доста научни доказателства, подкрепящи твърдението, че пеенето може да подобри значително нашето физическо и психическо здраве.
А какъв по-добър момент от коледните празници през тази, както казахме „специална“, година за прилагането на пеенето като терапия?
Какви са ползите от пеенето?
Години изследвания обосновават тезата, че пеенето (самостоятелно или в група) е полезно на много нива. Ето и кои са, според науката, 10-те най-важни ползи от това да си припяваме някоя мелодия.
1. Облекчава стреса
Това вероятно не звучи като огромно откритие, но все пак е важно да го споменем. Изследване от 2017 г. измерва нивата на кортизол (хормона на стреса) в слюнката на участници преди и след като те са пели. Изследователите откриват, че нивата на кортизол значително намаляват след пеенето – ясен признак за това, че хората се чувстват по-спокойни след като са изпели някоя нота. Също така няма значение дали пееш сам, или в група с приятели – нивата на кортизол ще спаднат във всеки един случай.
2. Засилва имунната система
Точно така. Освен всички други методи, за които сме чели през годините (и най-вече през 2020 г.), за засилване на имунната система може би сме пропуснали пеенето. Изследване от 2004 г. сравнява ефектите между това само да слушаш музика или и да пееш. В две отделни сесии, едни от участниците само слушат музика, а другите само пеят. При тези, които са пели, се забелязват високи нива на имуноглобулин А - антитяло, което нашите тела произвеждат, за да ни помогнат да се справим по-лесно с инфекциите.
3. Повишава нивата на търпимост на болка
Ако пееш в група, самото действие на пеене с други хора стимулира отделянето на ендорфини. Това са т.нар. „хормони на щастието“, които ни помагат да виждаме нещата от позитивната им страна, а също така и помагат за начина, по който усещаме болката (или с други думи, болката намалява или поне не я усещаш толкова силно).
4. Помага в лекуването на хъркането
Ако се занимаваш постоянно с пеене, това може да доведе до промяна в начина ти на дишане, дори и в моментите, в които не пееш.
Интересно изследване по темата е проведено през 2008 г. Група изследователи интервюират две групи съпружески двойки – такива, в които единият от партньорите се занимава с пеене, и такива, в които никой от партньорите не пее. След емпиричните интервюта става ясно, че тези, които пеят редовно, хъркат по-малко.
Някои от експертите дори смятат, че пеенето, заедно със свирене на духов инструмент, може да има добър ефект върху хора, страдащи от сънна апнея.
5. Подобрява дейността на белите дробове
Тъй като пеенето включва дълбоко дишане и контролирано използване на мускулите в дихателната система, може да бъде полезно за дадени белодробни и дихателни състояния. Разбира се, пеенето само по себе си не е лекарството, което ще излекува болести като астмата например, но то помага за заякване на дихателните мускули, както и увеличава нивата на кислород в кръвта.
6. Помага за развитието на усещане за принадлежност и свързване
Когато пееш заедно с други хора, усещаш вид приятелство и връзка като тези, които усещат атлетите от един отбор по време на състезание.
Изследване от 2014 г., включващо 11 258 ученици, доказва, че деца, които са част от музикална програма, развиват по-силно усещане за общност и социална принадлежност. Един от нервохимикалите, произвеждан при пеене в група, е окситоцинът, познат още като хормона на любовта. Ето защо и спонтанното пеене с други хора помага за произвеждане на хормона, който ни кара да се чувстваме толкова добре, а от друга страна ни дава усещането на свързване.
7. Подобрява паметта при хората с деменция
Преди време ти разказахме за това как музиката помага на хора, боледуващи от алцхаймер, да си припомнят кои са. Още едно изследване подкрепя тази теза. То е проведено от фондация Алцхаймер и стига до заключението, че участниците в „ескперимента с пеенето“ не само си спомнят текста на дадена песен. За някои от болните от алцхаймер пеенето означава връщане на някои забравени спомени. „Хубаво е, че успяхме да си спомним нещо“, казват някои от участниците.
8. Помага за справяне със скръбта
Пеенето в група не помага само за физическото благосъстояние. То може да помогне също така и с по-лесното справяне с емоционалната болка след загубата на някого, когото си обичал/а.
Изследване, проведено през 2019 г., сред хора, които е трябвало да се справят със загуба на любим човек, открива, че симптомите на депресия при тези, които пеят в хор, не се влошават във времето, а цялостното им усещане за благополучие остава стабилно. По време на 12-седмичното изследване става ясно, че пеенето в група помага също така за повишаване на самочувствието, а заключенията на изследователите са, че пеенето в група може да е добра опция за хора, имащи нужда от допълнителна помощ в период на скръб.
9. Подобрява психичното здраве и настроението
Изследване от 2018 г., проведено в Обединеното кралство сред 20 души, страдащи от различни психични болести, открива, че много от участниците в проекта „Изпей сърцето си“ забелязват подобрение в психичното си състояние, настроението си, усещанията за благополоучие и принадлежност.
10. Помага за подобряване на говорителните способности
Още преди десетилетия научни работници изследват ефектите от пеенето сред хора, които имат проблеми с речта вследствие на неврологично състояние. Към днешна дата изследователи са открили, че пеенето помага на говорителната способност при хора с аутизъм, болест на Паркинсон, афазия и др.
Пеене по време на Ковид 19?
Както повечето мерки против разпространението на Ковид 19, и при пеенето не е препоръчително събирането на много хора на едно място.
Така че нашата препоръка за коледно караоке е валидна само ако го организираш в своя „балон на съжителстване“ – с хората, с които живееш и имаш всекидневен контакт у дома. В такъв случай сме сигурни, че ще си прекараш страхотно и ще направиш от специалния празник в специалната 2020г. още по-специален спомен.
Оригиналната статия е прегледана и одобрена от д-р Дебра Роус Уилсън