Успелите

3 съвета как да се включим в борбата с престъпленията срещу дивата природа

За по-малко от половин век човечеството е унищожило 68% от популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби. Това сочи доклад на природозащитната организация WWF „Жива планета“ 2020 г. Един от най-съществените фактори за тази негативна статистика безспорно са престъпленията срещу дивата природа.

Така незаконни действия като бракониерството, трафикът на диви животни и отравянето им водят до значително намаляване на биологичното разнообразие и дори могат да бъдат фатални за някои по-редки животински и растителни видове.

За да се справим с този все по-задълбочаващ се проблем, ние като потребители и граждани можем да дадем своя принос в опазването на видовете. Как можем да го направим, научете в следващите редове.

Какво говорят статистиките?

За съжаление, престъпленията срещу природата генерират приходи от милиарди евро годишно и се нареждат сред четирите най-печеливши криминални дейсности в световен мащаб, редом до трафика на наркотици, оръжия и фалшификацията. 

Най-новите доклади, които потвърждават тази тревожна тенденция, са разработки на Службата на ООН по наркотиците и престъпността, Интерпол и Европол, като информацията от тези документи изглежда наистина стряскаща. Официалната статистика на Службата на ООН сочи за приходи от над 17.5 милиарда евро годишно.

От Интерпол съобщават, че печалбите са дори още по-мащабни, или около 7-23 милиарда долара на годишна база. Още по-притеснително е, че заради по-ниските санкции и трудното им заловяване този вид престъпления нарастват с 5-7% всяка година, а загубите от данъчни приходи за държавите възлизат на 9-26 милиарда долара годишно. 

Европол пък отчита, че трафикантите на диви животни се занимават и с фалшификации, измами и пренос на наркотици. В най-новия си доклад за 2021 г. правителствената агенция твърди, че престъпните мрежи все по-често насочват усилия към ендемични видове и такива, които не са предмет на Вашингтонската конвенция (CITES), регулираща търговията с повече от 35 000 растителни и животински вида. 

Кои животни са най-честите жертви?

Най-често в обсега на незаконната търговия са животни като европейската змиорка (над 350 милиона змиорки стават жертва на трафик от Европа към Азия всяка година), големите котки и птиците. Сред най-търсените животни за трафик на черния пазар са папагалите, като цената на един екземпляр може да достигне стотици хиляди евро. Пернатите са търсена придобивка от колекционери, развъдници или служат за домашни любимци.

Данни на BirdLife от 2017 г. посочват, че около 36 милиона птици биват убивани незаконно всяка година в Средиземноморския регион по време на миграция. Тази дейност води до 30% спад в популацията на някои видове и до пълното изчезване на други.

Как се извършва търговията?

Според проучванията по-голяма част от животните, които са обект на трафик, се предлагат и закупуват онлайн. За сключване на незаконните сделки се използват социални мрежи, мобилни приложения и специализирани форуми, включително и такива с криптирани начини за комуникация.

Доклад на Европейския съюз за 2018 г. твърди, че най-честите сделки, направени в рамките на ЕС, са били във Франция, Германия, Великобритания, Испания и Нидерландия, а почти 40% от всички задържани пратки са конфискувани на летища. 

Ситуацията в България

У нас с този световен проблем са се заели полицията, прокуратурата и правосъдната система. За съжаление обаче, нито един от тези органи не е специализиран в областта на дивата природа и нейното опазване, нямат опит в разследването на подобни случаи, липсва и единен информационен регистър, който да помага за заловяването на престъпните схеми. 

С проблема се ангажира и природозащитната организация WWF. Екипите работят за предотвратяване на незаконните дейности в дивата природа, особено в защитени зони като Пирин, Странджа, Рила, Витоша; на незаконен улов на диви есетри в Дунав, незаконното строителство и дърводобив. Към момента организацията изработва и първото по рода си проучване на мащаба на закононарушенията срещу дивата природа, като към този момент такава обобщена статистика у нас не съществува.

Как да се включим ефективно в процеса срещу престъпленията? 

Истината е, че колкото по-информирано е обществото ни за незаконните действия срещу дивата природа, толкова повече можем да повлияем върху тях. Трафикът на животни бележи високи нива най-вече поради незнание, безразличие и неприлагане на националното и международното законодателство. Затова WWF ни предлага три практически съвета, как да окажем влияние на тези процеси, започвайки от себе си:

1) Да бъдем активни граждани

При съмнения за закононарушение срещу дивата природа да подаваме сигнали към полицията, РИОСВ или изпълнителните агенции. По този начин извършителите могат да бъдат разследвани и заловени своевременно.

2) Да бъдем осъзнати потребители, като:

- се информираме кои продукти вредят на застрашените видове и дивата природа;
- купуваме сертифицирани продукти, чиито произход може да бъде проследен и които са добити без увреждане на дивите популации;
- стимулираме отговорни компании с устойчиви вериги на доставки и екологични политики.

3) Да се информираме и да разпространяваме информация по темата

Колкото по-информирано е обществото по темата, толкова по-вероятно е недоброжелателите да бъдат заловени, а животните - спасени. Също така от нивото на биоразнообразието зависи дали ще имаме здрави екосистеми и земеделие. Унищожената дива природа вреди пряко на живота на човечеството, тъй като води до увредено производство на храна, недостиг на суровини за енергия и лекарства и разпространение на опасни болести.

Източник: WWF

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара