Успелите

Спаси връстниците на динозаврите! Дай своя принос за есетровото зарибяване в р. Дунав

На 11 юни екипът на WWF България организира поредно зарибяване с 4000 бебета моруни в река Дунав. Всички те ще имат свободата да пораснат и създадат потомството си в реката. За тази цел обаче природозащитната организация има нужда от твоята помощ. Стани пазител на властелините на реката - моруните, същества с над 200 милиона годишна история, живели редом с динозаврите!

Моруната е най-голямата сладководна риба в света и е единственият хищник от четирите вида есетрови, оцелели в дунавските води. Видът е регистриран като критично застрашен от Международния съюз за защита на природата и Червена книга на България.

Основна вина за драстичното намаляване на есетрите има човекът и неговата дейност: свръхулов, незаконна търговия с хайвер, силни изменения на естествения вид на реката, замърсяване на водата. Един от най-сериозните проблеми за опазването на дивите есетри е бракониерството за месо и хайвер, тъй като видът е от най-високо качество и цената на "черното злато", което изхвърля, може да достигне до 14 000 евро за килограм. 

В началото на 2021 г. стана ясно, че забраната за улов на есетровите риби в българската акватория на река Дунав и Черно море се удължава с още пет години. Правителството взима това решение с цел да спомогне за опазването на популациите на последните четири есетрови вида, все още срещани в Европейския съюз: руска есетра, чига, пъструга и моруна. Мярката беше въведена у нас за първи път през 2012 г., но въпреки високите санкции есетрите продължават да стават жертва на бракониери.

Заповедта още включва незабавно връщане на случайно уловени екземпляри, независимо от състоянието на рибата. Капитаните на риболовни кораби и любителите рибари трябва да вписват в риболовен дневник всеки случаен улов на есетри по вид, пол, тегло и размери на всяка уловена риба поотделно.

Екипът на WWF води дългогодишна устойчива политика с цел опазване на моруните по поречието на река Дунав. За съжаление, те са единствената институция у нас, която работи активно по разрешаването на проблема. През 2014 и 2015 г. природозащитната организация е първата, извършила зарибяване на Дунав, пускайки 50 000 есетрови риби от вида чига. През 2019 г. в речните води заживяват още 20 000 руски есетри, а през лятото на 2020 г. – 11 000 тримесечни моруни.

Организацията провежда научни експедиции с цел откриване на местата, в които се размножават и хранят рибите. Експертите улавят водните обитатели, описват и маркират всяки един екземпляр поединично, което им дава дългосрочна информация за миграционните схеми. Години са нужни, за да бъде проследено развитието на този изключително важен за екосистемата вид. В световен мащаб видовете есетрови са 27 на брой. Най-големият екземпляр, записан в световната историята, е тежал близо 1600 кг., а най-възрастният е бил на повече от век.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара