Успелите

5 ползи от готвенето, или как пътят към психичното здраве минава през кухнята

Ако в самото начало социалното дистанциране и изолацията не звучаха толкова страшно, с всеки изминал ден затворени вкъщи, за много хора става все по-трудно да съхранят психическото си здраве, високия (боен!) дух и доброто настроение. Ако си свикнал да общуваш с повече хора на живо, да живееш активно и денят ти да е изпълнен със срещи и нови преживявания, извънредното положение със сигурност е изпитание за теб. И за твоята психика.

Депресивните състояния са често срещани в кризисни моменти. Добрата новина е, че има много начини да поддържаме здрав дух (и здраво тяло). Аз лично използвам три, всеки ден. Готвене, четене и тренировки. За ползите и от трите ще говоря в отделни материали, но реших да започна с готвенето. И да разкажа как то ме прави щастлива, спокойна и прочиства съзнанието ми.

Няма да ти съобщя голяма новина като ти кажа, че много психолози отдавна използват готвенето като терапия в своите практики. Специфични ползи се преписват на печенето - моята любима част и втора (полу)професия. Готвенето не лекува в истинския смисъл на думата, но помага. Помага на хората да намерят баланса, да почувстват, че държат съдбата си в свои ръце.

Готвенето за мен е терапия, поезия и медитация - дори в най-обикновената "манджа" можеш да вложиш толкова много.

Усилията, които ще положиш, зависят изцяло от теб - не е нужно да се правиш на мастършеф, ако не искаш. Готвенето носи ползи за психиката ти независимо дали готвиш мусака или 5-степенно меню със засукани ястия. Защото, както с повечето неща, не е толкова важно какво готвиш, колкото самият процес на готвене.

Защо готвя и как ми помага това?

Ако искаш вярвай, макар че се занимавам с печене на книжни сладкиши и солениши, допреди извънредното положение аз почти не готвех извън това. Обичам да хапвам навън, да пробвам различни кухни и места. За мен храната не е само за наяждане, наистина ми носи удоволствие. Никога не ми е харесвало да готвя по задължение, за да има какво да се яде. Другата причина да не готвя често, разбира се, беше липсата на време - не обичам да скалъпвам нещо набързо, освен ако не се налага.

Обичам да експериментирам в кухнята, но за целта трябва да разполагам с време и вдъхновение. Готвя с размах - рядко спазвам определени правила, обичам да си измислям. Често изглежда, че в кухнята ми цари хаос, но за мен всичко е много подредено.

Наскоро установих, че откакто живеем в този апартамент, съм пекла нещата на грешни градуси - цифрите на копчетата са изтрити и наслуки според мен включвах фурната на 180 градуса. Всъщност се оказаха около 200 градуса, но почти всичко се получаваше и така!

Най-голямата "беля", която съм правила, е свързана с един грах. Щях да приготвям грахова крем супа със синьо сирене - много лесна и любима моя рецепта. Сложих граха да се вари и отидох да почета в спалнята. Разбира се, тотално изключих за всичко и се усетих чак когато цялата къща започна да мирише на изгоряло. Водата беше извряла, грахът беше залепнал и почернял.

Често имам усещането, че тази миризма се е запечатала в душата ми. Отне ми много време отново да реша да правя нещо с грах.

Разказвам ти това, за да не решиш, че съм кулинарен магьосник - просто обичам да ям вкусна храна, приготвена от мен. Още повече обичам да готвя за близките (или далечни) хора - доставя ми радост. А в моменти като настоящия, точно радостта сякаш започва да отсъства от ежедневието ни. Какви други ползи обаче носи готвенето?

Накрая получаваш награда!

Кой не обича наградите? Най-хубавото на готвенето е, че полагаш усилие за нещо и накрая виждаш резултата. Не трябва да чакаш безкрайно дълго при това! Когато в чинията ти се появи вкусно парче кекс, това е съвсем реално доказателство за твоето постижение. Доказателство, което с чиста съвест можеш да хапнеш и по този начин да се поздравиш - положил си труд и заслужаваш награда. С времето можеш да полагаш повече усилия, ястията ти да изискват повече време или да са по-трудни за приготвяне - резултатът обаче не се променя съществено. От теб зависи, защото...

Ти контролираш нещата

Готвенето ни дава чувството за контрол, когато всичко друго излезе от релси. Вдъхва ни увереност, че можем да се справим със ситуацията.

Дори да нямаш много опит, можеш да следваш рецепта. И ако изпълниш правилно инструкциите, накрая ще имаш желания резултат (в повечето случаи). Нещо съвсем постижимо, което можеш да контролираш - точно както можеш да контролираш на колко градуса да включиш фурната (ако и твоите копчета не са се изтрили, разбира се).

Развихри въображението си

Аз никога не следвам рецептите дума по дума. Дори да използвам базовите съставки, винаги променям нещо. Дали ще добавя някоя подправка, ще сменя кравето мляко с ядково, ще добавя друг плод или зеленчук - чувствам едно ястие истински мое, само когато променя нещо по него.

Винаги е било така - дори да се опитам да следвам чужда рецепта, все си мисля "Да, но ако сложа/махна това, ще стане по-вкусно!".

От нас зависи колко далеч ще стигнем в експериментите си и доколко ще оставим въображението ни да се вихри в кухнята - все пак не всеки обича изненадващите резултати.

Готвене за душата

Готвенето е уникална форма на любов към себе си. Вчера ходихме на пазар и се чудех как може толкова хора да си купуват замразена пица, когато тесто за пица се приготвя буквално за 10 минути (и изисква 4 съставки, една от които е вода от чешмата). Нещата, които ядем, хранят не само тялото, но и душата ни. Храната е гориво и за да работят правилно и в унисон духът и тялото ни, трябва да си набавяме правилните хранителни вещества.

Според Мег Боуман, клиничен нутриционист, "готвенето е алхимия - взимаш съставките и ги трансформираш в нещо вкусно, което храни духа и тялото". Точно затова всеки, който се занимава със здравословно хранене, знае колко е важно да не приемаме "празни калории".

Те са вредни и за тялото ни (защото от тях дебелеем), и за душата (защото не ни дават енергия и не ни карат да се чувстваме добре). Когато готвим за душата, приемаме истинска храна - тя не идва в пакетче от незнайна фабрика накрая на света, а от собствената ни кухня. Приготвена с внимание и любов към самите нас.

Спестяваш пари

Това всъщност е много важно следствие от готвенето, особено предвид предстоящата икономическа криза, която всички очакват. Финансовата (не)стабилност е едно от нещата, за които се тревожат почти всички хора. Затова и много често човек не казва "нямам пари", а "нямам с какво да купя храна" или "не мога да сложа храна на масата". В момента много хора са в принудителна (често неплатена) отпуска и не знаят кога ще се върнат на работа. Това засилва чувството за несигурност и тревожност.

Готвенето може да помогне със семейния бюджет. В крайна сметка така имаш няколко позитива - по-вкусна и полезна храна, по-малко изхарчени пари, а защо не и нова семейна традиция - да приготвяте вечерята заедно.

Ползите от готвенето и печенето не се изчерпват дотук, но е най-добре сам да откриеш как и дали те работят за теб. Аз лично нямам търпение да свърша работа, за да започна да готвя заедно със сина ми!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара