8 юни: Международен ден на световния океан - успехи и предизвикателства
На 8 юни отбелязваме Международния ден на световния океан, а една от целите на деня е да фокусира общественото внимание върху проблемите, свързани със замърсяването на океаните, и ролята на всеки от нас, за да пазим океанските води чисти, а живота в тях - разнообразен!
Много кратка история
Денят е определен на среща, проведена през далечната 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Официално започва да се отбелязва от 2009 г., като ежегодно насочва вниманието ни към състоянието на Световния океан, проблемите, свързани с него, и решенията, които зависят от всички ни.
Щипка факти
Световният океан се ползва като термин, който описва съвкупността от всички океани и морета на Земята. Той заема около 71% от площта на Земята и съдържа в себе си около 97% от водата на планетата ни; средната му дълбочина е 3790м., а максималната - достигната при Марианската падина - цели 10 923 м.
Световният океан абсорбира около 30% от въглеродния диоксид, произведен от нас, но и междувременно е дом на над 200 000 идентифицирани вида (някои от тях сериозно застрашени). Самите ние - хората, зависим от него, като по данни на WWF "повече от 3 милиарда души зависят пряко от неговото биоразнообразие".
В деня на океана една от най-големите природозащитни организации у нас, WWF Bulgaria, отправи силно послание:
Здравият океан е от съществено значение за едно устойчиво бъдеще! Промяната трябва да започне като сложим край на свръхулова и осигурим ефективна защита на морските ресурси.
WWF Bulgaria, Facebook
Големите успехи
През изминалата 2020 г. постигнахме немалко успехи, които, вярвам, ще умножим през настоящата година. Ето малка част от тях:
С всичко казано, ви предизвиквам да откриете своята роля в опазването на световния океан и поддържането на чистотата и живота в дълбоките (и плитките) сини води!
Информация: wwf.bg, moew.government.bg
Снимки: Google Images