Успелите

20 позитивни новини от 2020, които (може би) пропуснахме

В края на всяка година спираме, за да погледнем за последно назад - кого ще оставим там, кой ще продължи с нас напред, какво постигнахме, за какво ще положим още усилия... ще си зададем още купища въпроси. Нека обаче заедно да обърнем поглед към света и да оценим 2020 г., която често спрягаме за "най-трудната", "най-страшната" или "най-ужасната" година, но тя със сигурност ни даде много! Какво пък толкова ли? 

1. Прогресираме в борбата с малария

Световната здравна организация сподели информация, според която смъртността от малария е достигнала най-ниското ниво в исторически план. Отбелязан е спад от почти 60% през последните две десетилетия. А какви са резултатите от оценката на Global Malaria Strategy? Между 2000 г. и 2019 г. в световен мащаб са предотвратени 1,5 млрд. случая и 7,6 милиона смъртни случая от малария!

2. Подкрепяме Световния океан все повече

През ноември 14 държави, които разполагат с 40% от бреговете на света, подписаха нов договор за прекратяване на прекомерния риболов, възстановяване на популациите риби и намаляване на замърсяването с пластмаса със срок 10 години. Всяка от страните - Австралия, Канада, Чили, Фиджи, Гана, Индонезия, Ямайка, Япония, Кения, Мексико, Намибия, Норвегия, Палау и Португалия, поемат и ангажимента да гарантират, че всички морета и океани под тяхно "владение" се управляват и експлоатират спрямо концепцията за устойчиво развитие.

3. Най-голямата дупка в озоновия слой над Арктика се затвори

След редица наблюдения Институтът за мониторинг на атмосферата „Коперник” сподели, че най-голямата дупка в озоновия слой над Арктика е вече затворена. Причината за благоприятното събитие не сме ние, нашите дейности и усилия, а самата Земя и нейната суперсила да се възстановява, по-точно - полярният вихър и теченията, които доставят студен въздух в полярните райони. 

4. Направихме най-голямото почистване на Тихия океан

През 2020 г. се случи и най-голямото почистване на Тихия океан! Организацията Ocean Voyages постави нов световен рекорд за най-голямо почистване на The Great Pacific Garbage Patch в историята до момента, а в резултат 103 тона боклук са почистени от дълбоките води.

5. Открихме, че има повече вода на Луната

Американски учени от NASA представиха нови доказателства, че на Луната съществува вода под формата на молекули и лед и че тя е по-широко разпространена, отколкото се смяташе до сега. Това откритие би имало огромно значение и влияние върху бъдещите мисии за осигуряване на питейна вода или гориво.

... агенцията има желание да научи всичко възможно за наличието на вода на Луната преди изпращането на първата жена и следващия мъж на лунната повърхност през 2024 г.

6. Наблюдавахме бейби бум на слончета в Кения

През август 2020 г. от Кения долетяха добри вести, че популацията на слонове се е увеличила от 16 000 през 1989 г. до 34 000 в наши дни. Бракониерските дейности, които водели до значително намаление на слоновете, също са намалели в сравнение с предишни години. Така през изтичащата година са докладвани едва седем случая, докато през 2019 г. 34 слона са изгубили живота си от бракониер, а през 2018 г. - цели 80. 

7. Шотландия осигурява безплатни хигиенни материали за дами по време на менструация 

През ноември Шотландия стана първата нация, която гарантира безплатни хигиенни продукти за женската част от населението.

Решението на Шотландия е огромна победа в менструалното равенство и признава, че нуждите на хората, които менструират, са от значение; и ще осигурява продукти за всички, които се нуждаят от тях!

Благотворителна организация „Blood Good Period“

8. Мирът още е тук и се надяваме да остане

Новият доклад на Global Peace Index показа, че от 2007 г. насам 113 държави са намалили въоръжените си сили, 100 са намалили военните разходи, а вносът и износът на оръжия са достигнали едни от най-ниските нива от 2009 г. насам. За поредна година - от 2008 г. насам - Исландия остава най-мирната държава в света, а на върха компания ѝ правят Нова Зеландия, Австрия, Португалия и Дания.

Въпреки това резултати показват, че световният мир се е влошил с 0,34%, а вълната от напрежение и несигурност се надига основно заради пандемията на COVID-19. 

9. Все повече хора имат достъп до електричество 

Международната енергийна агенция (IEA) публикува доклад, който показва, че достъпът до електричество в развиващите се страни продължава да расте. Броят на хората без електричество е спаднал на 860 милиона през 2018 г. и 770 милиона през 2019 г., а през 2020 г. усилията са насочени към това да поддържат тази тенденция и пандемията да не повлияе на качеството на живот на най-уязвимите общества.

Едни от успешните проекти за електроенергия в Индия и някои африкански държави са свързали милиони хора към мрежата, а усилията продължават по време и след пандемията!

10. Предпочетохме велосипед и по-чист въздух

Брайтън, Йорк, Гент, Осло, Копенхаген, Мадрид, Барселона, Милано, Богота са само част от градовете, които работят усилено върху изграждането на инфраструктура, която да стимулира карането на велосипеди в града. По време на първото голямо затваряне много градове по света усетиха по-чистия въздух, следствие от намаления трафик, и със сигурност ще се постараят да развият тази положителна тенденция

11. Жертвите на тероризма продължават да намаляват

Глобалният индекс на тероризма ни разкрива, че смъртните случаи, причинени от тероризъм, продължават да намаляват. По този начин се запазва положителната тенденция, която започна преди 5 години. 

Ако през 2014 г. смъртните случаи, следствие от тероризъм, са 13 826, то към 2020 г. това число е намаляло с 59%. Изследователите са установили също, че терористичната картина се е подобрила в 103 страни и това е най-големият брой държави, отбелязали подобрение на година.

Най-големият спад е регистриран в Афганистан и Нигерия!

12. Изобретихме първото 3D око

През юни технологията отскочи високо и на бял свят се появи първото в света сферично изкуствено око с 3D ретина. Звучи дори нереално! 

Тази иновация ще осигури зрение на роботи, както и нова надежда за пациенти, които имат зрителни увреждания. Международният екип, който разработи окото, е ръководен от учени от Хонконгския университет за наука и технологии (HKUST) и заяви, че възможностите на изкуствения зрителен орган са по-добри от съществуващите бионични очи и в някои случаи дори надхвърлят тези на човешкото око.

13. Момичетата имат по-голям достъп до образование

В доклада си A New Generation: 25 Years of Efforts for Gender Equality in Education ЮНЕСКО разкрива огромния напредък в посока "достъп до образование" за последните 25 години в световен мащаб.

От 1995 г. до 2020 г. процентът на записаните в училище момичета се е увеличил от 73 на 89. Сред най-напредващите региони са Субсахарска Африка, Централна и Южна Азия. Над 180 милиона повече момичета са записани в основно и средно училище през 2018 г. в сравнение с 1995 г., което включва 58% скок при момичетата, записани в средно училище. 

14. 60 млн. повече яйца от редки морски костенурки 

Хиляди морски костенурки изпълниха плаж Рушикуля, Индия, за масово гнездене. Явлението е необичайно и е новина, тъй като по принцип гнезденето не се случва в този мащаб. Но изминалата година бе различна - пандемията от COVID-19 прибра хората, а костенурките излязоха да гнездят на спокойствие.

Над 72 142 Olive Ridleys са пристигнали на този плаж, за да копаят гнезда и да снасят яйцата си - безпрецедентно събитие за последните десетилетия. Според Организацията за дивата природа на Одиша (OWO) близо 50% от световната популация на редките костенурки идват тук и продължават историята на вида си от тук.

15. Масово отказвахме тютюнопушенето във Великобритания 

Проучване на благотворителната организация Action on Smoking and Health (ASH) показва, че над един милион души са спрели тютюнопушенето след бързото настъпване на пандемията Covid-19. Около половината от хората, спрели вредния навик, споделят, че именно новата болест и ограничителните мерки са изиграли ключова роля в решението им, а причините са или здравословни проблеми и рискове, или затрудненият достъп до тютюн.

16. Победа над детските бракове в Палестина и Бангладеш

Ура, Палестина забрани детските бракове през 2020!

От своя страна Бангладеш отчете напредък в решението на този проблем. Делът на момичетата, омъжени преди 18-годишна възраст, е спаднал от 64% през 2010 г. до малко над 50% през 2020 г., според изследване на Unicef.

В реалността тези числа ни показват, че 10 милиона момичета от Бангладеш са спасени от традицията "детски брак" и са получили шанс да изживеят едно по-различно детство от това, което им е било предначертано.

17. Победа за еднополовите бракове в Черна гора

През юли Черна гора стана първата държава на Балканския полуостров, която разреши еднополови граждански бракове. Така страната стана първата европейска държава извън Западна Европа и Европейския съюз, която легализира еднополовите граждански партньорства.

Направена е голяма стъпка към равенството, но пътят към истинското равенство все още е пред нас!

18. Индия и Пакистан с милиони дървета повече

Над два милиона души в Северна Индия засадиха около 250 милиона дръвчета като част от правителствения план за борба с изменението на климата.

Пакистан също работи в тази посока и обяви създаването на 15 нови национални парка. По този начин страната ще разшири защитените си територии от 12% на 15%. 

19. Екотрансформация от военна база в резерват

Германия стартира процедура за преобразуване на 62 бивши военни бази в диви природни резервати. По този начин около 310 кв. км ще предложат свободни местообитания на различни животински видове - орли, кълвачи, прилепи, бръмбари и други ценни за европейската фауна животни.

20. Прогресираме в борбата с рака

Учени от Австралия съобщават, че предклиничните лабораторни изследвания на нова ваксина срещу рак показват обещаващи резултати. Ваксината е разработена от изследователи от Австралийския институт за транслационни изследвания в колаборация с Университета в Куинсланд.

Надяваме се, че тази ваксина може да се използва за лечение на рак на кръвта... плюс солидни злокачествени заболявания, включително рак на гърдата, белите дробове, бъбреците, яйчниците и панкреаса и глиобластома.

Доц. Кристен Радфорд

Година, пълна с емоции. Страх. Смелост. Битки. Успехи. Падения. Любов. Живот. Несигурност. Стремеж. Устрем. Успех. Знание. Наука. Прогрес.

Година, пълна с вяра. Съпричастност. Солидарност. Подкрепа.

Година, която изпращаме с нетърпение, но не бива да пропускаме и забравяме добрите събития, която тя ни поднесе. Защото въпреки трудностите, благодарение на точно тази година ние имаме немалко открития и осъзнаване. От нас зависи да ги опазим и развием! 

Източници на информация и снимки: boredpanda.com; positivenews.com; weforum.org; brightvibes.com; futurecrun.ch; 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара