Успелите

Анализ: Над 300 млн. лв в бизнеса и 7000 нови работни места за второто 3-месечие на 2016

Последните месеци бяха изключително успешни за българската индустрия и предприемачество. Това предразположи икономическия растеж и бизнес развитието в страната ни. Откриха се, и продължават да се откриват, много предприятия в различни райони на България, с които се създават и хиляди работните места. Български предприемачи се прочуват у нас и извън пределите на страната ни, благодарение на иновативните си стартъпи. А тази статия е точно за това - да обобщи добрите примери от бизнеса у нас през последните 3 месеца:

Ще започнем с това, че в края на април се разбра, че нов завод за бойлери ще разкрие в Шумен компанията „Теси“. С инвестицията от 15 милиона лева поделението за уреди „Теси“ ще се удвои и ще може да произвежда над 1 милион бойлера годишно. Назначени са нови 80 души.

От друга страна на другия край на света български учени предпазиха от екологична катастрофа най-чистото място на планетата, а именно Антарктида. Също български учени, но на наша територия, в лабораториите на Института по физиология на растенията и генетика към БАН, създадоха технология, която позволява целогодишно отглеждане на Спирулина.

Българска, технология, позволява. целогодишно, отглеждане, Спирулина

Професор Костадин Костадинов създаде робот за ин витро оплождане. Друга негова разработка за повишаване ефективността на биотехнологичен процес е купена от голяма българска фирма.

Успехите ни не свършват само в сферите ни на научна дейност. Млад талант, ученик от НПМГ ,,Акад. Любомир Чакалов‘‘, София създаде компютър, който пресъздава човешки почерк. За подобни проекти, както и за други ще бъдат отпуснати 107 милиона лева за млади предприемачи от следващата година, а тази година на обществено необходими каузи се дадоха нови 210,1 милиона евро за подкрепа на неправителствени организации.

Нови 210,1 милиона евро за подкрепа на неправителствените организации в България

Като говорим за икономика, не може да не кажем, че през 2015 година продажбите зад граница достигнаха рекордните 45 милиарда лева. Освен това българка е в класация на „The Economist‘‘ заедно с Обама, Далай Лама и Бил Гейтс. Мариела Баева отстоява човешките права и социалното включване. А варненецът Владислав Станев е номиниран за един от най-обещаващите банкери на Острова.

Владислав Станев, най-обещаващите, бъдещи, банкери, Великобритания

Родните успехи продължават с родните платформи… Трима българи правят световна платформа за пътешествия. Проектът се казва Be My Guide. Идеята е сертифицирани водачи и инструктори от цял свят да бъдат на разположение в една платформа. Друга българска платформа с името Weemss съществува от две години и вече има клиенти от 98 страни. Тя възниква, поради липсата на специален софтуер за управление на събития.

Българска, платформа, събития, 2000, клиенти, 98, страни

Поради липсата на място за гледане на български късометражни филми, се създава и проектът NoBlink.media. Платформата събира продукции от всички жанрове – документален, игрален и анимация. Там напълно безплатно и на всякакви устройства може да се гледа киното, което младите правят в България.

NoBlink.media: Платформата, най-добрите, български, къси, филми

Ред е на мобилна платформа. Александър Караджиян, Стоян Добрев и Захари Дичев спечелиха 308 хиляди евро за осъществяването на проекта си на няколко европейски пазара – SpeediFly, мобилната платформа за пътувания.

Бургазлии, спечелиха, 308 000, евро, пускането, мобилната, платформа, пътувания, SpeediFly

През месец юни студенти предложиха решения на много обществени проблеми на финалния етап на Академията за иновации 2016 – Sofia Municipality Innovation Hackaton. Събитието, което прави така, че ,,София става супер‘‘. Мястото, на което студентски проекти за развитие на София се борят за награда от 10 000 лв.

Академия, иновации, 2016, Sofia, Municipality, Innovation, Hackaton

През същия месец Пловдив стана "градът на инвестициите":

Очакват, завода, 250, нови, жилища, работници, Пловдив

Над 3 000 нови работни места за Пловдив досега… Ами в другите градове?

  • Димитровград: Две компании за авточасти инвестират около 100 милиона лева, за да изградят два нови завода в Димитровград. С двата завода в града ще бъдат открити общо 3800 нови работни места.
  • Стражица: От друга страна „Корадо-България” увеличава производството си в Стражица, като прави бояджийски цех с инестиция от 25 милиона лева. Това е третият етап от цялостната инвестиционна програма за развитие на завода в града. 
  • Летница: Откри се нов завод и в Летница на компанията за преработка и консервиране на плодове „България Фуудс“ ООД. С новия завод ще бъдат разкрити нови 400 работни места.

Ренесанс, индустрия, жилища, Велико Търново

Тези дни разбрахме, че предстои ренесанс за индустрията и жилищата във Велико Търново. Същото може да се каже и за община Ямбол, заради 25,5 милиона лева за култура и градска инфраструктура.

Накратко за изминалите три месеца се разбра, че:

  • Инвестирани са общо над 300 милиона лева в индустрията и инфаструктурата.
  • Отвориха се над 7 000 нови работни места.
  • Ще бъдат отпуснати общо над 500 милиона лева до 2017 година за проекти в неправителствения и бизнес сектора.
  • През 2015 година продажбите зад граница достигнаха рекордните 45 милиарда лева.


Не е трудно да действаме. Трябва ни само вяра!


 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара