България грабна шампионската титла от Златната лига по волейбол!

Момичетата от националния ни отбор по волейбол спечелиха Европейската златна лига! С безапелационен резултат от 3:1 гейма българските националки се наложиха над отбора на Хърватия и така заслужиха златото за втори път след 2018 г.

Зрителите в пълната зала на "ОЗК Арена" в Русе станаха свидетели на отличното представяне на България във финалната среща от Европейската златна лига по волейбол. Националките на селекционера Иван Петков победиха отбора на Хърватия с 3:1 гейма и така повториха титлата си от Лигата през 2018 г. Благодарение на блестящата си победа българските волейболистки се класираха за Чалъндж турнира през следващата година, на който ще се борят за влизане в Лигата на нациите през 2023 г.

До финала на турнира отборът ни достигна с безапелационния резултат от 3:0 гейма на втория полуфинал срещу Чехия. Стабилната игра на родните състезателки и поредицата от силни атаки и успешни блокади им осигури място на финалния мач. Така в неделя вечер българките се изправиха срещу волейболистките на Хърватия, която в събота победи Испания с резултат от 3:1 гейма в първия полуфинал.

Първият гейм от шампионската среща започна напълно равностойно за двете страни, но въпреки силното представяне на момичетата ни отборът на Хърватия успя да се наложи с 25:22. Отлична блокада на Нася Димитрова спечели преднина за момичетата ни в началото на втората част от финалния мач на Лигата, а успешната контраатака на Христина Вучкова в края ни донесе победата в гейма с 25:22. Със същия резултат - отново в полза на българските волейболистки - завърши и третият гейм от срещата благодарение на още една блестяща блокада на Нася Димитрова.

Поредицата от силни атаки на Емилия Димитрова осигуриха преднината на момичетата ни и в четвъртата част от мача. Именно Димитрова отбеляза финалната точка в срещата, като завърши гейма с 25:20, а срещата - с резултат от 3:1 за българските националки.

Така волейболистките ни заслужено спечелиха титлата от финала на Европейската златна лига, като повториха успеха си от 2018 г. и се утвърдиха като безспорни шампионки.

Снимка: Българска федерация по волейбол