България и Азербайджан ще си сътрудничат в няколко области
След като преди няколко дни стана ясно, че България и Азербайджан ще си оказват взаимна помощ в образованието и науката за разширяване на сътрудничеството между университетите на двете страни и развитието на научно-техническата дейност, сега държавната азербайджанска компания СОКАР има инвеститорски интерес към проекта за разширяване на капацитета на газохранилището в Чирен.
След среща с ръководството на СОКАР в Баку, заместник-енергийният министър Жечо Станков съобщи, че петролната компания е уверила страната ни, че доставките на газ за България може да започнат от 2020 година.
Двете страни подписаха протокол, съгласно който ще бъдат разгледани възможните варианти за съвместни доставки на азерски природен газ през територията на България за трети страни при реализацията на проекта за газовия хъб „Балкан“. Към момента обемът на съоръжението в Чирен е 550 милиона кубически метра, като плановете са да се увеличи на 1 милиарда кубически метра. Договорката предвижда и да се проучат възможностите за обмен на електроенергия между двете страни след създаването на електроенергиен коридор Азербайджан – Грузия – Турция – Европа, съобщиха от Министерството на енергетиката.
От СОКАР са потвърдили намерението си да резервират 50 милиона кубически метра капацитет от интерконектора ни с Гърция, който предстои да се изгради. Междусистемата връзка е от голямо значение, както за диверсификацията на доставките на природен газ у нас, така и за бъдещия хъб „Балкан“. Именно чрез интерконектора с Гърция към България, Азербейджан може да доставя синьо гориво от находището си Шах Дениз Две. Договорът за подобни доставки бе подписан още преди няколко години. Съгласно документа от 2020 г. България ще получава природен газ в обем от 1 млрд. куб. метра годишно.
Заместник-министър Станков заяви, че с приемането на окончателното инвестиционно решение по проекта, страната ни е изпълнила едно от ключовите предварителни условия за изпълнение на Договора за доставка на природен газ, подписан между Булгаргаз ЕАД и SOCAR. Той допълни, че има възможност след 2023 година България да започне да доставя по-големи количества газ от Азербайджан от други нейни находища.
От своя страна Баку обяви интереса си за износ за България и на селскостопански продукти, включително вина, растителни масла, чай, тютюн, плодове, зеленчуци, сокове, продукти от преработени плодове и зеленчуци и други стоки. Двете страни се ангажираха да обменят опит и практики в областта на привличането на чуждестранни инвестиции, с помощта на създадените индустриални зони и технологични паркове като „Научен и технически център“ към „Сумгаитски химичен промишлен парк“, „София Тех Парк“ и българската „Национална компания индустриални зони“ (НКИЗ).
През юли България започна да внася газ от Гърция, като се очаква това да се осъществи и от Румъния и Украйна.