Успелите

Българска болногледачка в Германия постигна историческа промяна в условията на труд

Миналата седмица Федералният съд по трудово право в Германия постанови достойно заплащане за чуждестранните болногледачки. Решението е следствие от жалба, внесена от българката Добрина Д., и се определя като радикална промяна в немското трудово право.

Наскоро ти разказахме за инициативата "Голяма работа", посветена на борбата за справедливи условия на труд в общественозначими работни сектори, които често са пренебрегвани и нископлатени. Сред професиите в тези сектори попада и тази на болногледачките. Защо е важно да обръщаме внимание на условията на труд и как една българска работничка е успяла да постигне позитивна промяна в тази насока? Ще научиш в следващите редове.

През 2013 г. Добрина Д. подписва договор с посредническа фирма от България за работа като болногледачка в услуга на 96-годишна германка. Договорът предвижда Добрина да работи по 30 часа на седмица, като си взима почивка в петък. Когато обаче отива на място в дома на възрастната жена в Берлин, Добрина установява, че тя се нуждае от денонощна грижа, която е заложена в договора между нея и посредническата агенция. Налага се болногледачката да работи по 24 часа на ден, седем дни в седмицата, без почивни дни и никакво свободно време - нещо непосилно според всички критерии за справедлив труд.

Българската фирма отказва да изравни възнаграждението на Добрина съгласно допълнителния положен труд и за своята денонощна работа тя получава 800 евро месечна заплата.

С помощта на профсъюзи Добрина решава да заведе дело срещу работодателите си с настояване извънредният труд да ѝ бъде компенсиран. Исканията на болногледачката са за доплащане в размер от над 40 000 евро. След обжалвания на няколко инстанции от страна на работодателите на Добрина миналия четвъртък Федералнияt съд отсъди в нейна полза. Според решението на съда всички болногледачки, пристигнали в страната от чужбина, за да се грижат за възрастни германци, имат право на минимално заплащане и достойни трудови условия.

За професионалните среди на жените, споделящи съдбата на Добрина Д., това е историческо събитие. Според данните на синдикати в Германия в момента работят между 300 000 и 600 000 чуждестранни болногледачки. Точни числа липсват заради незаконния процес по наемане на част от работничките.

Федералният съюз на работещите в сферата на социалните услуги и Германския институт по човешки права често критикуват критичните условия, при които болногледачките се грижат за възрастните хора, и суровата експлоатация, на която стават жертва. Работничките получават ниски заплати, нямат лично пространство и право на отпуск, често работят денонощно.

Благодарение на жалбата на Добрина Д. обаче тази картина постепенно ще започне да се променя и болногледачките най-после ще получат достойното заплащане и справедливите условия на труд, които заслужава всяка една професия.

Снимки: "Дойче веле"

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара