Безглутенова диета – истини и митове
Изключително интересна научна информация за глутена и глутотеновите диети дава д-р Стефан Митев, съосновател на ФИБРО - Фондация „Инициатива за българско рационално общество“ - неправителствена организация в обществена полза. Целите на организацията са насърчаване на използването на научния подход и критичното мислене в българското общество и медии, повишаване на потребителската култура с цел предпазване от влиянието на фалшиви новини и интернет измами. Цитираме материала от страницата на ФИБРО в интернет.
Д-р Стефан Митев: Често ме питат – трябва ли да изключа глутена от диетата, трябва ли да купувам безглутенови продукти?
Краткият отговор за нетърпеливите от вас:
Почти винаги спирането на глутена е грешно и ненужно, като дори може да бъде опасно.
А ето и подробния отговор…
Глутенът е белтък, който се съдържа в пшеница, ръж и ечемик, съответно във всички храни, приготвени с тези продукти.
Около 1% от населението на Земята има автоимунното заболяване глутенова ентеропатия, което засяга тънкото черво. При тези хора безглутеновата диета е задължителна и те нямат друг избор.
Огромната част от населението няма автоимунното заболяване глутенова ентеропатия. И въпреки това много хора решават самоволно, без консултация с лекар, да спрат приема на глутен. Това най-често е продиктувано от желание за спазване на „модерни диети“ и „здравословен начин на живот“. Залитането към безглутенови продукти вече доведе до създаването на нова търговска ниша, а именно – цели щандове със скъпи продукти, за които се твърди, че нямат глутен.
Проблемът не е за подценяване. Много хора мислят, че давайки парите си за скъпи храни, водят по-здравословен начин на живот.
Но дали това е така?
Нека разгледаме научните данни за безглутеновата диета и последствията от нея.
Рисковете от безглутеновата диета биват няколко вида – дефицит на хранителни вещества, затлъстяване и диабет, сърдечносъдов риск, натрупване на тежки метали и цена. Проучванията и статиите, които споменавам, са посочени най-отдолу.
1.Дефицит на хранителни вещества
Спазването на безглутенова диета е изключително трудно. Пълното изключване на определени храни крие голям риск от хранителни дефицити.
Статия, публикувана в престижното научно списание Clinical nutrition посочва, че безглутеновите продукти са бедни на витамин B12, витамин D, фолиева киселина, желязо, цинк, калций и магнезий.[1] Неслучайно пациентите с глутенова ентеропатия, които нямат избор и трябва да спазват безглутенова диета, се следят за дефицит на хранителни вещества.
2.Затлъстяване и диабет
Ако в безглутеновите храни липсва определена съставка, то изниква логичният въпрос какво се добавя в тях. И според вече цитираното проучване [1], за съжаление, често отговорът е захар, калории и мазнини. Много от безглутеновите продукти имат висок гликемичен индекс, което означава, че бързо повишават кръвната захар. Безглутеновите храни също така са бедни на фибри, които са известен защитен фактор срещу диабет. Проучване на Американската сърдечна асоциация [2] показва, че приемът на глутен намалява риска от възникване на диабет. Всичко това трябва да ни алармира, че в желанието си да водим по-здравословен живот може сами да увеличим риска си от заболявания, които целим да избегнем. Защото лесно се поддаваме на реклами и анектдотични данни.
3.Сърдечносъдов риск
Английско проучване с над 100 000 участници, които нямат глутенова ентеропатия, показва интересен резултат [3] – хората, докладващи най-нисък прием на глутен, имат повишен риск от сърдечносъдови болести в сравнение с хората, приемащи повече глутен. Участниците в проучването са проследявани в продължение на 25 години и резултатите имат сериозна научна тежест – решенията ни днес могат да доведат до нежелани последици в далечното бъдеще.
4.Риск от натрупване на тежки метали
Проучване от 2017 [4] сравнява лабораторни проби от 115 души на безглутенова диета и 11 239 души, които не са на такава диета. Резултатите са притеснителни – хората, спазващи безглутенова диета, имат повишени нива на арсен, живак, олово и кадмий, което най-вероятно се дължи на прекалено висока консумация на морски дарове и ориз за заместване на липсващите зърнени култури. Нивата на арсен са били не само повишени, но дори в токсични граници. Интересен факт е, че само 11 от тези 115 души са имали диагноза глутенова ентеропатия, останалите са започнали диетата по някаква друга причина. Едва ли някой знае и се замисля за посочените резултати, когато самоволно реши да спре приема на глутен.
5.Цена
Не на последно място безглутеновите продукти са скъпи. Едва ли ви трябва проучване, за да ви убедя в това, но все пак английско проучване [5]показва, че цените на безглутеновите храни са 4 пъти по-високи в сравнение на аналогични продукти.
Безглутеновите продукти са перфектна пазарна ниша, защото се таргетират хора, които мислят, че дават парите си за здраве. Но научните данни казват друго.
Замислете се на кого вярвате – на самозвани „експерти по хранене“, чиято единствена работа, изглежда, е да обикалят по телевизии, или на лекари, провеждащи статистически контролирани научни проучвания?
В заключение…
Запомнете, че започването на диета може да бъде опасно и да крие неподозирани рискове. Това важи в пълна сила за безглутеновата диета, която става все по-популярна. Задължително се консултирайте с лекар, преди да изключите глутена от храната си. В противен случай може да си навредите, без дори да го осъзнавате.
Анонимен
2019-09-06 20:15:38 ReplyКак може да пишете такива глупости. Дано няма наивни души, които да ви вярват. В безглутеновите продукти нямало Б12. Ами то и в глутеновите няма, те са в животинските продукти. Хората дето не ядат глутен страдали от сърдечно-съдови. Ако въпросните хора се тъпчат със свинско - нищо чудно. И т.н